Dzisiaj jest: 27.4.2024, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Miasto pamięta o Prezydencie Sławomirze Pajorze

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek, 18 stycznia, minęły 4 lata od śmierci śp. Sławomira Pajora, Prezydenta Stargardu w latach 2002-2017.

Miasto pamięta o Prezydencie Sławomirze Pajorze

Mieszkańcy uczcili jego pamięć.

W rocznicę śmierci Prezydenta Sławomira Pajora odbyły się uroczystości upamiętniające jego osobę. Przebiegły one z zachowaniem reżimu sanitarnego. O godz. 17.15 oficjalna delegacja oraz przyjaciele złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Prezydenta na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. O godz. 18 w Kolegiacie NMP Królowej Świata odbyła się msza święta w intencji zmarłego.

Ciężko uwierzyć, że to już cztery lata

Podczas spotkania nad grobem śp. Prezydenta Sławomira Pajora, obecny prezydent Rafał Zając podziękował zebranym za obecność. - Obecność każdego z Was jest dowodem pamięci, jest ogromnie ważna dla Nas, ogromna ważna dla tej pamięci właśnie. Aż ciężko uwierzyć, że to już cztery lata od śmierci śp. Prezydenta Sławomira Pajora. Ten czas to nie tylko czas pamięci, ale też z pewnością czas refleksji- mówił Prezydent. Wspomniał o zasługach Sławomira Pajora dla Stargardu, które widać na każdym kroku w mieście. - Jedna z refleksji, która mi stale towarzyszy to taka, że trudno mi sobie wyobrazić w jakiej sytuacji dzisiaj byłby Stargard, gdyby nie ten rozwój gospodarczy, który był przecież osią strategii śp. Prezydenta. Bo ten rozwój gospodarczy powoduje, że przez tą falę wielkich trudności, przez które przechodzi Polska Stargard przechodzi w miarę obronną ręką. To jest na pewno powód do wdzięczności, ale też powód do podkreślenia wizjonerstwa Sławomira Pajora. Doskonale czuł, jaka może być dla Stargardu ta przewodnia myśl do rozwoju. Nie miał wątpliwości, że miasto, które miało bardzo silny przemysł przy odpowiedniej organizacji, stworzeniu dobrych warunków jest w stanie na powrót stać się miastem, które gospodarczo funkcjonuje świetnie- powiedział Rafał Zając.

Prezydent Rafał Zając zaznaczył także, że część z zasług śp. Sławomira Pajora będzie widoczna za jakiś czas. - Druga refleksja, z którą się zderzam w ostatnich dniach to ta, że wchodzimy w etap realizacji projektów, o których w tamtym czasie tylko mogliśmy marzyć, które nie były na ten moment zapisywane w dokumentach finansowych miasta, bo jeszcze wtedy takich możliwości po prostu nie było. Ale już wtedy o nich dyskutowaliśmy. Kiedy próbuję podsumować sobie te cztery lata nieobecności z nami tutaj śp. Prezydenta to mam poczucie, że on tam z góry nad nami czuwa. Czuwa nad tym, żeby to napisane na nagrobku "Zmieniłeś Stargard na dobre", żeby to po prostu trwało. Tak naprawdę od jego śmierci po kilkadziesiąt milionów z budżetu plus wysiłek spółek komunalnych plus inwestycje prywatne daje kopa rozwojowego Stargardu i Stargard rzeczywiście się zmienia. Nie mam wątpliwości, że rozwój gospodarczy dał podstawę do rozwoju zrównoważonego, który wtedy ustalaliśmy- powiedział Prezydent. - Chciałoby się, żeby był z Nami, ale życie jest nieubłagane. Ja mam osobistą wdzięczność za każde spotkanie z nim, za wszystko co wniósł w moje i nasze życie. Cześć Twojej pamięci Sławku- dodał na koniec Rafał Zając.

Uczynił wiele dobrego

Proboszcz Kolegiaty NMP Królowej Świata Janusz Posadzy podczas uroczystej mszy świętej w intencji zmarłego wspominał swoje początki, kiedy przyjechał do Stargardu i po raz pierwszy spotkał się z Prezydentem Sławomirem Pajorem. Urzekła go wtedy jego delikatność. - Delikatność człowieka, który rozumiał wagę i znaczenie tej świątyni dla Stargardu, ale też rozumiał, że jesteśmy jednością, która działa dla dobra wspólnoty, którą jest Stargard. Rzeczywiście taki był. Delikatny i bardzo taktowny. Był człowiekiem, który z całą pewnością odcisnął wielkie piętno na wielu z nas poprzez swoje zaangażowanie, poprzez swoją wizję Stargardu i wizję rozwoju tego miasta, poprzez to co miało służyć i służy dalej mieszkańcom. Dziś przy jego grobie zobaczyłem pokaźny tłum ludzi, w których rękach były znicze, kwiaty, nikt ich nie zmuszał do tego, żeby przyjść w rocznicę jego śmierci na miejsce wiecznego odpoczynku, by tam w tej zadumie, modlitwie oddać hołd człowiekowi, który uczynił tak wiele dobrego.

Od zeszłego roku w Stargardzie wręczana jest nagroda imienia Sławomira Pajora dla przedsiębiorcy roku. Został on patronem nagrody, ponieważ przez wszystkie kadencje zarządzania miastem stawiał na rozwój gospodarczy i dobre relacje oraz pomoc prowadzącym firmy. W tym roku, w związku z trwającą pandemią koronawirusa, zwycięzcę nagród mamy poznać w lutym. Ubiegłorocznymi laureatami nagrody zostali: Miejski Browar Stargard Firma Budowlana Szubert za rewitalizację budynku dawnej Biblioteki Pedagogicznej i stworzenie marki Miejski Browar Stargard, a także za prowadzoną działalność deweloperską oraz Lidl Polska Sp. z o.o. za realizację inwestycji polegającej na budowie centrum dystrybucyjnego w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja