Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Prezydent, który pozostanie w naszej pamięci

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

18 stycznia 2017 roku nagle odszedł Prezydent Stargardu Sławomir Pajor.

Prezydent, który pozostanie w naszej pamięci

Sprawując swój urząd przyczynił się do tego, że po śmierci został w naszej pamięci.

18 stycznia 2017 roku do mieszkańców Stargardu dotarła smutna i niespodziewana informacja. Nagle odszedł wieloletni Prezydent Miasta Sławomir Pajor. Rafał Zając, obecny Prezydent Stargardu podczas nadawania imienia Sławomira Pajora Zintegrowanemu Centrum Przesiadkowemu przypomniał, że to Sławomir Pajor doprowadził do historycznej odbudowy gospodarczej Stargardu. Swoją pracą i podejmowanymi działaniami w istotny sposób przyczynił się do poprawy warunków życia mieszkańców miasta, w szczególności w zakresie zwiększenia ilości miejsc pracy oraz opieki nad osobami wymagającymi pomocy. Był inicjatorem utworzenia Stargardzkiego Parku Przemysłowego, Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii oraz pomysłodawcą budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Stargardzie. Konsekwentnie bronił idei zrównoważonego rozwoju miasta.

Miasto zmieniło się na lepsze

Sławomir Pajor karierę samorządowca rozpoczął jako kierownik urzędów rejonowych w Stargardzie i Pyrzycach oraz powiatowego urzędu pracy w Łobzie. Był także m.in. dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie i wicedyrektorem oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 1990–1994 zasiadał w radzie miasta Pyrzyce. Od 1998 do 2002 był radnym sejmiku zachodniopomorskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W 2002 roku wygrał wybory na urząd prezydenta Stargardu, którym pozostał do końca swojego życia.

Z wykształcenia był ekonomistą, studia ukończył na Uniwersytecie Szczecińskim. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zakresu kierowania przedsiębiorstwem, posiadał Certyfikat Menedżerski – studium menedżerskie dla pracowników administracji publicznej. Przez 15 lat działalności Sławomira Pajora Miasto zmieniło się na lepsze. W 2003 roku utworzony został Stargardzki Park Przemysłowy, a później Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii na terenie byłego lotniska w Kluczewie. Udało się ściągnąć do nich m.in. producenta opon Bridgestone oraz fabrykę maszyn przeładunkowych Cargotec. Za prezydentury Sławomira Pajora, bezrobocie spadło z ponad 25% na początku jego prezydentury do poziomu około 6-7% obecnie. Zmniejszyła się przestępczość, a budżet miasta rok rocznie się powiększał (w 2008 był na poziomie 140 mln, a w 2015 prawie 220 mln).

Doceniony Prezydent

Na przestrzeni ostatnich lat, aktywną działalność miasta pod przewodnictwem Sławomira Pajora widać na dziesiątkach wyremontowanych dróg, nowych rondach, zadbanych parkach i skwerach czy działaniach marketingowych promujących miasto. Miasto z tak długoletnim gospodarzem niesamowicie się rozwinęło, wzbogaciło, zapewniło warunki inwestorom (a ci później zapewnili pracę mieszkańcom) czy skutecznie wykorzystało środki unijne.

Działalność Sławomira Pajora została doceniona już wcześniej przyznaniem następujących odznaczeń państwowych i samorządowych:

  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego w roku 2015,

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w roku 2017 (pośmiertnie),

  • Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego w roku 2017 (pośmiertnie),

  • Medal „Zasłużony dla Miasta Stargardu” w roku 2018 (pośmiertnie).


Prezydent Sławomir Pajor zmarł na zator płucny. Był żonaty, miał córkę Martę.

Wydarzenia rocznicowe

W dniu dzisiejszym odbędą się uroczystości upamiętniające 4. rocznicę śmierci Prezydenta Sławomira Pajora. O godz. 17.15 oficjalna delegacja oraz przyjaciele złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie Prezydenta na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. O godz. 18.00 w Kolegiacie NMP Królowej Świata odbędzie się msza święta w intencji zmarłego. W wydarzeniach rocznicowych mogą wziąć udział mieszkańcy, ale zobowiązani są do zachowania reżimu sanitarnego.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja