Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Mieszkalnictwo wspomagane jest wizytówką naszego miasta

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Pierwsze mieszkania wspomagane powstały w Stargardzie w 1999 roku.

Mieszkalnictwo wspomagane jest wizytówką naszego miasta
Miejskie Koło PSONI uczciło jubileusz 20-lecia wyjątkową uroczystością.

Mieszkania wspomagane są formą pomocy przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zapewniającą warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną. Nie są to mieszkania chronione w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej. Otrzymanie mieszkania wiąże się z podpisaniem umowy najmu lub podnajmu, nie zaś z decyzją administracyjną z zakresu pomocy społecznej.

Kazimierz Nowicki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Stargardzie przypomniał podczas uroczystości o początkach mieszkalnictwa wspomaganego w naszym mieście. - Stworzyliśmy 20 lat temu mieszkania, nie lokale na wytchnienie, na pobyt czasowy. Nikt wtedy jeszcze nie myślał o pieniądzach unijnych, o innych możliwościach prawnych, organizacyjnych. Dzisiaj możemy mówić, że stworzyliśmy na pewno jakąś wyjątkowość, ale w perspektywie 20 lat dzisiaj tych możliwości prawnych jest wiele- mówił Kazimierz Nowicki.

Innowacyjne rozwiązanie ze Stargardu

Członkom PSONI z okazji jubileuszu pogratulował Prezydent Stargardu Rafał Zając.- Gratuluję Wam tego jubileuszu i tego, że udało Wam się zbudować przestrzeń do życia dla podopiecznych, członków koła i ich rodzin. Gratuluję również tego, że rozwiązania, które zainicjowaliście ma wciąż charakter innowacyjny- mówił Prezydent. - Mówi się o tym, że nie mamy patrzeć na mieszkańca jako klienta, ale starać się budować rozwiązania, w których mieszkańcy będą parterem. Ten model mieszkań wspomaganych jest właśnie partycypacyjny. Rozwiązanie stargardzkie jest wyjątkowe, bo do mieszkań wspomaganych nie kieruje się klienta pomocy społecznej, ale mieszkańca. Tam gdzie potrzebna jest pomoc należy korzystać z rozwiązań pomocy społecznej, ale tam gdzie można utrzymać w samodzielności mieszkańców trzeba korzystać z tego modelu partycypacyjnego. Wyjątkowe też jest to, że zbudowaliście system, który jest kompletny. Dzisiaj mieszkania wspomagane w Stargardzie to nie tylko mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale każdy mieszkaniec, który opuszcza pieczę zastępczą i chce dążyć do usamodzielnienia, ma mieszkanie. Mamy też mieszkania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla seniorów oraz dla osób bezdomnych- mówił Rafał Zając.

O roli mieszkalnictwa wspomaganego w naszym mieście opowiadała Prezes Honorowa PSONI Krystyna Mrugalska. - Patrzymy w pespektywie 20 lat nie tylko na te mury, ale na to, że Prezes Kazimierz Nowicki stworzył miejsce, gdzie każdy może czuć sie człowiekiem. Według badań zleconych przez PFRON wynika, że szczęśliwość osób mieszkających w Stargardzie i głębiej upośledzonych jest większa, niż ludzi mniej upośledzonych z analogicznie podobnego miasta. Najważniejszymi parametrami określającymi tą szczęśliwość jest mieszkanie i praca. Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę człowieka, osobę która chce być szczęśliwa i powinna być szczęśliwa. Trzeba im stworzyć takie warunki, jakie sami chcielibyśmy mieć, by być szczęśliwymi- mówiła Krystyna Mrugalska.

Rola PSONI jest nieprzeceniona

Z okazji jubileuszu mieszkalnictwa wspomaganego w Stargardzie swoje słowa podziękowania do Koła PSONI skierował Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. - Roli Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną dla ochrony praw osób z niepełnosprawnością w Polsce nie sposób przecenić. Podobnie nie sposób przecenić wkładu Koła w Stargardzie w opracowaniu i upowszechnieniu kompleksowego systemu rehabilitacji, wsparcia społecznego i zawodowego, którego istotnym z elementów jest idea mieszkalnictwa wspomaganego. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w tę cenną inicjatywę. System stargardzki to model wzorcowy, sprawdzony w realnych warunkach i z sukcesem funkcjonujący od lat. Cieszę się, że skuteczność zaproponowanych przez Państwa rozwiązań podnoszenia jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną okazała się bezsporna- skierował swoje słowa Prezes Michałkiewicz.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja