Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Cyfrowe mapy geodezyjne oraz informacje przestrzenne on-line

Dodano: 5 miesięcy temu

Starosta Stargardzki zawarła umowę z Urzędem Marszałkowskim

Cyfrowe mapy geodezyjne oraz informacje przestrzenne on-line
Powiat Stargardzki przystąpił formalnie do projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, którego celem jest udostępnienie zasobu geodezyjnego w cyfrowej postaci mieszkańcom oraz inwestorom. Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Ireną Agatą Łucką- Członkiem Zarządu Powiatu, podpisała dziś umowę stanowiącą integralną część projektu pod hasłem „Budowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego”. Inwestycja  ułatwi mieszkańcom regionu korzystanie z zasobów geodezyjnych i kartograficznych. W znacznej części dofinansowana jest także z unijnych funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, w ramach działania „Wsparcie rozwoju e- usług publicznych”.

Przyjęty i realizowany przez samorząd Pomorza Zachodniego projekt, zakłada budowę zintegrowanej sieci baz danych obiektów topograficznych, map, wyrysów i punktów geodezyjnych dostępnych on- line. System swoim zasięgiem obejmie samorządy wszystkich szczebli w regionie. Ma w ten sposób ułatwić użytkownikom dostęp do elektronicznej administracji. Dostępne w Sieci bazy danych obiektów, umożliwią opracowanie map kartograficznych w skali 1: 500 oraz 1: 5000. Podpisana przez Starostę umowa, zakłada również budowę bazy danych geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu dla obszarów Powiatu Stargardzkiego. Aby nowo tworzone bazy okazały  się szeroko dostępne dla klientów, jednostki Powiatu na czele z Wydziałem Geodezji, Kartografii i Katastru zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt oraz infrastrukturę teleinformatyczną.

W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, podpisy pod umową złożył Wicemarszałek Województwa Stanisław Wziątek razem z Michałem Durką, który nadzoruje budowę systemu cyfrowej informacji przestrzennej w regionie.

Całe przedsięwzięcie charakteryzujące się znacznym stopniem skomplikowania, szczególnie przy budowie infrastruktury teleinformatycznej, ma usprawnić proces wymiany danych, ułatwiając pracę mieszkańcom i przedsiębiorcom planującym  inwestycje na terenie powiatów, zaangażowanych w realizację projektu. Generalnie chodzi o to, by udostępnić wszelkie zasoby za jednym kliknięciem.

Zanim jednak sięgnięcie po geodezyjne zasoby w taki sposób  stanie się prostsze, samorząd województwa razem z partnerami projektu poniesie znaczne koszty. Jego całkowita wartość  wynosi bowiem ponad 55,8 mln zł brutto.  Unijne dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pokryje blisko połowę tej kwoty. Przewidziano także dotację z budżetu państwa w wysokości ponad 5,5 mln zł, co stanowi 10 proc. wartości przedsięwzięcia. Po 5 proc. wkładu własnego wezmą na siebie partnerzy projektu- grono 16 powiatów ziemskich oraz trzy miasta na prawach powiatu. Udział Powiatu Stargardzkiego w kosztach realizacji projektu oszacowano na 1,9 mln zł. Dofinansowanie zapewnią dotacje: unijna i z budżetu państwa oraz wkład własny z powiatowego budżetu.

Pierwsze prace przy budowie systemu rozpoczęto w marcu tego roku. Cała infrastruktura cyfrowej informacji przestrzennej w regionie, ma być oddana do użytku w lutym 2022 r. Skorzystają na tym jednostki samorządu- na czele z Wydziałem Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Stargardzie.
Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA