Badacze z Muzeum Archeologiczno-Historycznego odkryli pozostałości drewnianego wału. Ochraniał on gród, który znajdował się w tym miejscu na długo przed powstaniem miasta.
?
- Relikty wału najprawdopodobniej pochodzą z wczesnego średniowiecza. Konstrukcja chroniła gród Pomorzan. Znaleźliśmy także fragmenty domów – zarówno drewniane, jak i murowane. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniał się najpierw gród, a potem miasto. Aby bardziej precyzyjnie określić wiek znalezionych elementów drewnianych, przeprowadzona zostanie specjalna analiza – mówi dr Marcin Majewski, dyrektor MAH.
W miejscu zburzonej kamienicy wcześniej, około XV wieku, stał inny dom mieszkalny. Lokatorzy zapewne należeli do klasy rzemieślników. W jednej z piwnic archeolodzy znaleźli pozostałości pieca browarniczego i kadzi, które są datowane na XVIII wiek. Ten region naszego miasta ściśle związany był z rzemiosłem, co do dziś zachowano w nazewnictwie ulic Starówki. Przed laty w okolicy dzisiejszych wykopalisk prężnie działali wytwórcy wódek, likierów, browarnicy i kupcy. Tradycje rzemieślnicze przetrwały na Starym Mieście aż do czasów II wojny światowej.
Na odkrytym terenie jeszcze do końca kwietnia potrwają prace archeologiczne. Wszystkie wykopaliska zostaną dokładnie zbadane i opisane. Po zakończeniu działań muzealników na placu kontynuowana będzie budowa Stargardzkiego Centrum Nauki. Więcej informacji o tej inwestycji tutaj.
W przyszłości odkrycia z Chrobrego 21 doczekają się zapewne szerszych opracowań naukowych.
Zdjęcie: MAH w Stargardzie/facebook
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- SCN na historycznym gruncie