Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Ińsko z nowymi atrakcjami. Widok z 30 m!

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Widok na jezioro i piękną okoliczną przyrodę rozpościerający się z wieży widokowej w Ińsku będzie nową atrakcją turystyczną Pomorza Zachodniego.

Ińsko z nowymi atrakcjami. Widok z 30 m!
Podobnie jak pływający pomost o długości ponad 200 metrów. W czwartek i piątek 4-5 kwietnia br. obie inwestycje zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego zostały oddane do użytku.
 
Wieża widokowa w Ińskim Parku Krajobrazowym ma stalową, ażurową konstrukcję o wysokości 30 metrów. Jej kolorystyka nawiązuje do identyfikacji wizualnej Pomorza Zachodniego. Obiekt ma 8 „pięter” i wyposażony jest w schody oraz windę, a jego budowa kosztowała 3,4 mln zł. Z wieży rozpościera się widok na jezioro Ińsko oraz Rezerwat Wyspa Sołtyski.
 
- Zawsze z sentymentem myślę o Ińsku, bo tutaj byłem na swoim pierwszym obozie. Teraz mogę skonfrontować wspomnienia może nie z lotu ptaka, ale z wysokości 30 metrów. Gratuluję społeczności Ińska tego obiektu. Z pewnością będzie dobrze służył mieszkańcom, jak i coraz liczniej przyjeżdżającym turystom – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który dodał, że często reklamuje w Szczecinie przepiękne zakątki Ińska.
 
Marszałek podziękował pracownikom Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, burmistrzowi Ińska Jackowi Liwakowi i samorządowcom zaangażowanym w projekt. – Dzięki nim okolica staje się jeszcze piękniejsza – zaznaczył marszałek. Wicemarszałek Jarosław Rzepapodkreślał również dużą rolę architekta i wykonawcy.
 
Z wieży będzie mógł skorzystać każdy chętny. Wstęp na nią jest bezpłatny, a sam obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych… i robi wielkie wrażenie. Podczas otwarcia dzieci z Ińska nie kryły emocji – „Ale tu wysoko! Na dole wszystko jest takie malutkie” – mówiły i podkreślały, że wejście na samą górę wymaga pewnej odwagi.
 
Poczuj bliskość jeziora
 
Pomost na Jeziorze Ińsko usytuowany jest wzdłuż linii brzegowej. Jego konstrukcja składa się z dwóch części, jedna z nich jest stała, oparta na stalowych palach, a druga wzniesiona na betonowych pływakach. Łączna długość to 216 m, jest więc wystarczająco dużo miejsca, żeby zaprzyjaźnić się z atmosferą jeziora w wyjątkowych okolicznościach. 
 
Parki jeszcze bardziej przyjazne
 
Wieża i pomost to część wielkiego projektu budowy infrastruktury turystycznej w 6 parkach krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego, w który zaangażowanych było łączenie 32 partnerów, głównie gminy i nadleśnictwa. Projekt został wsparty środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020. W 300 miejscach stanęły ponad 2 tys. elementów: wiaty, ławki i ławostoły, tablice, miejsca ogniskowe, kosze na śmieci oraz ruchome elementy edukacyjne.
Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VII Jesienny Jazz - koncert w PSM - GALERIA