Specjalnie dla nich realizowany jest program pod hasłem „Aktywnie Integrujący się Powiat Stargardzki”. Siedziba Starostwa była miejscem spotkania z uczestnikami projektu, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W spotkaniu prowadzonym przez Monikę Rygiel, Dyrektor PCPR w wzięła udział Wicestarosta Joanna Tomczak Dzięki podjętym działaniom osoby zagrożone wykluczeniem z powodu niepełnosprawności, mogą liczyć na wsparcie w ramach indywidualnej formy opieki, połączonej z programem usamodzielnienia.
Uczestnicy projektu zostali objęci dopasowanym indywidualnie programami wsparcia o charakterze edukacyjnym, społecznym i zdrowotnym. Efektem tych działań ma być włączenie osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego, poprzez wyrwanie ich z samotnej egzystencji we własnych czterech ścianach. Zaangażowani w realizację programu pracownicy PCPR zamierzają również podjąć starania o poprawę komfortu życia uczestników programu, zmagających się na co dzień z własną niepełnosprawnością.
Projekt „Aktywnie Integrujący się Powiat Stargardzki” realizowany jest przez PCPR od października 2017 r. do końca września 2019 r. Z możliwości reintegracji mogą skorzystać również wychowankowie pieczy zastępczej, którzy myślą o usamodzielnieniu i dorosłym życiu na własny rachunek. Pomogą w tym zajęcia oraz warsztaty, a także wyjazdy socjoterapeutyczne. Uczestnicy programu korzystają także z różnorodnych form doradztwa oraz zajęć edukacyjnych, obejmujących m.in. trening umiejętności społecznych i kompetencji. Z programu skorzystać mogą także rodziny zastępcze.
Celem dwuletniego projektu jest ukształtowanie postaw i motywacji, popartych konkretnymi umiejętnościami, które pozwolą na społeczne funkcjonowanie mimo bariery niepełnosprawności. Łączna wartość projektu przekracza 1 mln zł. Wkład własny w kwocie 155 tys. 760 zł zapewnił Powiat Stargardzki. Dofinansowanie w wysokości ponad 870 tys. pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wzięło udział dziesięciu uczestników- mieszkańców Stargardu, Chociwla i Suchania. Podczas spotkania uzgodniono harmonogram wspólnych zajęć w ramach projektu, oraz warsztatów wyjazdowych. Bogaty program kolejnych spotkań, zajęć i wyjazdów gwarantuje wyzwolenie się z poczucia niemocy, przywracając ich uczestnikom wiarę we własną siłę- obecną mimo ograniczeń niepełnosprawności