Dzisiaj jest: 23.7.2019, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Kryształowa Maska powędrowała do Uśmiechu.

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Dokładnie w Międzynarodowym Dniu Teatru rozpoczęły się dziesiąte zmagania stargardzkich przedszkolaków o statuetkę Kryształowej Maski.

Kryształowa Maska powędrowała do Uśmiechu.
Szklana bryła we wnętrzu której znajduje się wizerunek maski teatru antycznego, jest wykonana w technologii grawerowania wewnątrz szkła. W latach 2012, 2015 i 2017 główną nagrodę zdobyło Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech” i tym samym stało się posiadaczem statuetki. Nowa Kryształowa Maska została wzbogacona o imponujący, diamentowy kryształ. W tym roku do zmagań o prestiżową nagrodę przechodnią stanęły trupy teatralne z siedmiu przedszkoli.

Zmagania młodych artystów bacznie obserwowali i oceniali jurorzy:
Grzegorz Lipko – przewodniczący, pedagog, polonista, animator teatralny oraz twórca Przeglądu Teatralnego dla gimnazjów „Zaczarowana dorożka”,
Bożena Waszak, polonistka w II Liceum Ogólnokształcącym w Stargardzie,
Marcin Rumiński, literat, poeta, dziennikarz, pracownik Książnicy Stargardzkiej.

Oba dni przeglądu rozpoczynało losowanie kolejności występów. Przedstawiciele każdego z prezentujących się przedszkoli wyjmowali losy z melonika, a nad losowaniem czuwały bibliotekarki, Pani Maria Gąssowska i Pani Ewa Pływaczyk.

Jako pierwsze zaprezentowało się Przedszkole Miejskie nr 4 z przedstawieniem pt. „Czerwony Kapturek”, w którym dzieci przekazały swoim koleżankom i kolegom ważne przesłanie „Nie powinna rozmawiać wnuczka z obcym...”. Na szczęście, również tym razem przygodę Kapturka udało się zakończyć słowami „Jak miło, jak miło, że dobrze się skończyło!”

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 na przegląd przygotowały adaptację australijskiej baśni o wojowniku „Nurrundere”. Wszystkim podobała się egzotyczna atmosfera bajki, a niosła ona z sobą przesłanie, że nie zawsze zwycięża silniejszy i dlatego nie warto za każdą cenę rywalizować z innymi. W bajce prawdziwym bohaterem został chłopiec, który prośbą i rozmową przerwał spór Nurrundere z rzeką.

Niepubliczne Przedszkole ELEMELEK wystąpiło z przedstawieniem „Cztery pory roku”, w którym dzieci przypomniały, że „Wiosna, lato, jesień, zima, cztery pory rok nasz ma. Każda różne zna zabawy, każda w co innego gra.”

„Baśniowy ambaras” zrobiły na przeglądzie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5. Zaprezentowały przewrotne i zabawne przedstawienie, w którym pokazały wersje bajek bez czarnych charakterów. Jaś i Małgosia bez Baby Jagi, Legenda o Wawelskim Smoku bez smoka, czy Czerwony Kapturek bez wilka okazują się nudne, a pozbawieni przeciwników pozytywni bohaterowie zdezorientowani.

Drugi dzień przeglądu rozpoczęła bajka Charlesa Perrault „Czerwony Kapturek” w interpretacji przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 1. Dzieci przygotowały inscenizację bajki w języku francuskim z polskim dubbingiem. Każdy z aktorów wypowiadał swoje kwestie w języku francuskim, podając tłumaczenie na język polski. W obu językach bajka niosła dwa przesłania „Nie rozmawiać z obcymi” i „Niech żyje rodzina”.

„Kto odczaruje Pamelkę?” pytały w swoim przedstawieniu przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 6, w bajce o tolerancji i przyjaźni. „Trzeba kochać innych, pomagać w trudnościach.” przypominały dzieci i wprowadziły do kalendarza nowe święto – Święto Niezapominajki, czyli dzień wzajemnej życzliwości.

Przegląd zamknęło przedstawienie „Bałtyk 2019 – Konferencja morskich zwierząt” przygotowane przez Niepubliczne Przedszkole UŚMIECH. Spektakularne środki wyrazu i rekwizyty przykuły uwagę jury i widowni. Zachwyt wszystkich widzów zdobyły tańczące meduzy oraz teatr cieni.

W przerwach pomiędzy występami dzieci, Panie bibliotekarki Ewa i Marysia zabawiały młodych aktorów organizując gry, wspólne tańce, zabawy, kalambury i konkurując z dziećmi w aktorskich popisach. Były tak oddane swojej roli, że aż Pani Paulina – przeglądowy dźwiękowiec, zagrała im „Jesteś szalona”. Bibliotekarki gotowały też z dziećmi pożywną zupę – rodzice z całą pewnością nie spodziewają się, ile różnych warzyw przedszkolaki dodawały do ogromnego gara, trafiły tam ogórek, marchewka, brokuły, szczypiorek, pietruszka, seler, burak… i nikt nie grymasił!

Trzeciego dnia nastąpiło podsumowanie przeglądu i rozdanie nagród.
Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Pan Krzysztof Kopacki podkreślił, że przegląd teatralny dla przedszkolaków jest wydarzeniem unikatowym w naszym regionie i bardzo rzadkim w skali całego kraju. Wspominając dziesięcioletnią już historię przeglądu dodał, że zainteresowanie przeglądem przedszkoli spoza Stargardu było tak duże, że po drugiej edycji dokonano korekty Regulaminu, dodając zapis że zgłoszenia będą przyjmowane tylko od stargardzkich przedszkoli miejskich i niepublicznych. W dotychczasowej historii przeglądu tylko Niepubliczne Przedszkole Uśmiech jest właścicielem statuetki Kryształowej Maski, zdobyli ją trzykrotnie wygrywając przegląd. Przedszkolaki i ich opiekunowie walczyli o tę nagrodę 6 lat.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnili uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Stargardzie.
Dzieci zaprezentowały krótkie utwory na instrumentach, na których uczą się grać od kilku miesięcy oraz zaśpiewały kilka prostych, trochę zapomnianych piosenek.

Swój magiczny program zaprezentował też stargardzki iluzjonista Rafał Alabrudziński. Każdy z młodych aktorów chciał być asystentem Rafała podczas spektakularnej zamiany ognia w wodę, sztuczek z kulkami, magicznymi rysunkami czy kostką Rubika.

Przewodniczący Jury Pan Grzegorz Lipko podkreślił, że  poziom przeglądu był wysoki.
Pogratulował świetnej pracy z dziećmi opiekunom zespołów. Zdaniem jury, spektakle były przygotowane rzetelnie, miały mądre przesłania, co świadczy o właściwym wyborze tekstów do realizacji, poruszana w nich tematyka była różnorodna, co dowodzi poszukiwania nowych treści. Wszystkie przedstawienia miały piękną scenografię, ładne stroje i przemyślane rekwizyty, co mocno podnosiło wartość występu i pozwalało na lepsze oddanie charakterów granych postaci, a także odnajdowanie się w sytuacjach scenicznych.

Jury postanowiło przyznać 6 równorzędnych wyróżnień i nagrody za kreacje aktorskie, czyli najlepsze oddanie ról dla:

Przedszkola Miejskiego nr 4 i najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Wojciecha Betke za rolę gajowego,
Amelii Nadolnik odtwórczyni roli mamy,

Przedszkola Miejskiego nr 3 i najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Norberta Grupy za animację rzeki,
Jakuba Kopaczewskiego za rolę dziecka,

Niepublicznego Przedszkola ELEMELEK i najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Zuzanny Grzenkowicz grającej Panią Lato,
Nicoli Borkowskiej za rolę Pani Jesieni,

Przedszkola Miejskiego nr 5 i najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Leny Wesołowskiej grającej Babcię,  
Emilii Chmielewskiej za rolę Czarownicy, 
Karoliny Wybranowskiej odtwórczyni roli Małgosi,  
Bartka Komona za rolę Króla,  

Przedszkola Miejskiego nr 1 i najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Hanny Miszteli wcielającej się w rolę Czerwonego Kapturka,
Kajetana Mikickiego grającego wilka,  
Leny Malinowskiej za rolę Babci,  

Przedszkola Miejskiego nr 6 i najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Natalii Chytrej grającej Dorellę, 
Szymona Tary za rolę żuka,
Stepana Olejnika odtwórcy roli muchomora,

Na scenie zapanowało zamieszanie, kiedy przy wtórze fanfar Pan Dyrektor Krzysztof Kopacki ogłosił, że to Niepubliczne Przedszkole UŚMIECH po raz kolejny zaopiekuje się statuetką Kryształowej Maski do następnej edycji przeglądu.
Uhonorowano również najlepszych aktorów z tego przedszkola:
Lenę Gruszkę grającą żółwia i meduzę oraz
Tymona Wacławczyka za rolę dorsza.

Grand Prix zwycięzcom wręczył Pan Bronisław Stefanowicz Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

Zespół zwycięzców do przeglądu przygotowała Pani Tetiana Kołoda.

Nagrody, ufundowane przez Książnicę Stargardzką, otrzymały wszystkie uczestniczące w przeglądzie dzieci i wszystkie przedszkola.

Zapraszamy do obejrzenia przdstawienia, które zwyciężyło i otrzymało Kryształową Maskę oraz dwujęzycznego Czerwonego Kapturka oraz e-galerii: TUTAJ
 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
III Maraton Szosowy Spectrumbike Nowogard im. Pawła Zugaja- GALERIA