Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Młoda poezja kwitnie na wiosnę...

Dodano: 3 lata temu
Redakcja poleca!

Potwierdzeniem tej tezy jest zakończona właśnie, dziewiąta edycja Turnieju Jednego Wiersza „O strunę z harfy Homera” zorganizowana staraniem Zespołu Szkół Budowlano- Technicznych w Stargardzie.

Młoda poezja kwitnie na wiosnę...

Poetycki turniej cieszył się dużą popularnością, w zmaganiach na wersy i strofy wzięło bowiem udział 30 uczestników. Patronat nad literackim przedsięwzięciem objęła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska.  Medialnym patron turnieju- redakcja  „Dziennika Stargardzkiego”- wydrukuje natomiast zwycięskie utwory laureatów.
 

Twórczość naszych młodych petów oceniało jury w składzie: Danuta Jabłońska- Słowik ze szczecińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Irena Zalewska- doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, oraz Piotr Słomski- redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.
 

Już po raz kolejny przy okazji tegorocznej edycji turnieju, autorskiej prezentacji dokonała Wanda Bakun- poetka, która w swoich utworach zawarła pełne dojrzałości refleksje na temat przemian współczesnego świata, ujęte w kontekście własnych, życiowych doświadczeń.
 

Dominującym zaś motywem w utworach młodych petów, okazała się  miłość w różnych odcieniach i postaciach, a także stan lirycznego podmiotu, dotkniętego  tym najbardziej nieprzewidywalnym uczuciem.
 

Jednak w dziełach naszych twórców znaleźć też można wiele humorystycznych elementów. Maciej Prygiel ze Szkoły Podstawowej w Łobzie stworzył choćby „Monolog obrońcy teorii płaskości Ziemi”, za co jury uhonorowało go miejscem na poetyckim podium. Wiersz Macieja zwyciężył w kategorii klas VII- VIII i gimnazjów.  Jury, oceniające poszczególne dzieła zwróciło uwagę, że wiele utworów charakteryzuje się wyrafinowaną, precyzyjną budową, pełną metafor i niejednokrotnie mitologicznych odniesień. To bardzo cieszy, zważywszy na specyfikę czasów, kiedy metoda „kopiuj i wklej” zdaje się obowiązywać w wielu dziedzinach- odnosząc się także do twórczości literackiej…
 

 Wysokim poziomem charakteryzowały się także utwory zwycięzców w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii klas VII- VIII i gimnazja, obok laureata  Macieja Prygiela ze Szkoły Podstawowej w Łobzie, drugie miejsce zajęła Maria Szczepańska z SP w Dobrej natomiast trzecie przypadło Zuzannie Bieleninik z SP 4 w Stargardzie. Wrażenie wywarła także oryginalność przekazu w wykonaniu Mai Olejnik z SP 9 w Stargardzie, która sięgnęła po rapujący podkład muzyczny do interpretacji swego utworu.
 

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych trzy miejsca na podium przypadły I LO w Stargardzie. Pierwsze zajął Michał Wiśniewski, druga lokata przypadła Maksymilianowi Tartanusowi zaś trzecią zajął Mateusz Lewicki, któremu specjalną nagrodę przyznał także Związek Literatów Polskich. Wyróżniono także Krystiana Zarzeckiego z ZS 1 w Goleniowie.
 

Poetycki turniej w stargardzkiej „Budowlance” przygotowały z pasją i zaangażowaniem polonistki: Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Margerita Kujawska. Ich zaangażowanie sprawia, ze w tegorocznej edycji uczestniczyło aż trzech uczniów  ZSBT: Jowita Terka (klasa III TB), Karolina Grenda (III TA) i Mateusz Lemparty (II TB). Poezja ma się więc dobrze w budowlano- technicznym klimacie szkoły przy Składowej.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora - parada oraz gra miejska. GALERIA