Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Mieszkańcy remontowanych kamienic mogą liczyć na obniżkę czynszu

Dodano: 3 miesiące temu Autor:

Miasto Stargard z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego remontuje kolejne budynki z zasobu komunalnego.

Mieszkańcy remontowanych kamienic mogą liczyć na obniżkę czynszu
Po poprawie standardu lokali, ich najemcy otrzymują nawet 85-cio procentową podwyżkę czynszu. Nie każdego na to stać.

W ostatnim czasie Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. przy wsparciu Miasta Stargard i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 zmodernizowało dwa budynki z zasobu mieszkaniowego Miasta. Remont przeszedł budynek przy Placu św. Ducha 26 i przy ul. Wojska Polskiego 78a. W latach 2019-2021 zakłada się realizację kompleksowej modernizacji kolejnych 6 budynków będących własnością Gminy Miasta Stargard. Wyremontowane zostaną budynki przy ul. Ks. Bogusława IV 22, H.S. Czarnieckiego,  M. Konopnickiej 8, M. Konopnickiej 10 a-b, M. Konopnickiej 2 i M. Konopnickiej 3.

Również wspólnoty mieszkaniowe przeprowadzają remonty i termomodernizacje części wspólnych oraz podłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. W wyniku powyższych działań kategoria wartości użytkowej lokali w tych budynkach została zmieniona, co skutkowało wzrostem stawek czynszu w granicach od 10 proc. do 85 proc. Skala wzrostu stawki czynszów uzależniona jest od zakresu wykonanych ulepszeń.

Najemcy lokali komunalnych nierzadko mają trudności w pokrywaniu wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. Jest to spowodowane niskimi dochodami gospodarstw domowych i bardzo wysokim jednorazowym wzrostem czynszu w porównaniu do opłat wnoszonych przed zmianą kategorii lokalu. Na ostatniej sesji Rady Miasta radni zagłosowali nad wprowadzeniem czynszu przejściowego dla takich osób. Będzie on dodatkowym działaniem osłonowym skierowanym do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i, poza stosowanymi obecnie ulgami w postaci obniżki czynszu oraz dodatku mieszkaniowego- ma złagodzić skutki zmiany stawki czynszu w przypadku zmiany kategorii wartości użytkowej lokalu.

W uchwale znalazł się zapis, że wysokość stawki czynszu przejściowego ustala się doliczając 15 proc. kwoty obowiązującej stawki czynszu właściwej dla danej kategorii lub podkategorii wartości użytkowej lokalu. Przejściowe stawki czynszu będą stosowane do osiągnięcia stawek docelowych, jednak nie dłużej niż przez 3 lata.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1