Pojawił się także ciekawy pomysł nawiązania współpracy z młodzieżą.
?
Sukcesem okazał się projekt Krzesełko dla Seniora. W ubiegłym roku przygotowano kilkadziesiąt miejsc, w których osoby starsze mogły odpocząć. Kiedy tylko poprawi się pogoda, krzesełka znów pojawią się na ulicach Stargardu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.
W naszym mieście z powodzeniem funkcjonują miejsca stworzone specjalnie dla seniorów. Na os. Kluczewo działa Kawiarenka Senioralna Międzypokoleniowa, a na os. Lotnisko – Klub „Senior+”. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów prowadzi Klub Seniora w Domu Kultury Kolejarza. Szeroko działa też Uniwersytet Trzeciego Wieku. Można przyjść, porozmawiać, wziąć udział w ciekawych zajęciach. W najbliższym czasie przy kolegiacie zacznie działać Stargardzka Starówka – kolejne miejsce spotkań.
Jeszcze w tym roku ruszy projekt „Złota Rączka”. Seniorzy otrzymają bezpłatną pomoc przy drobnych domowych naprawach. Inny pomysł dotyczy systemu przywołania - to sygnalizacja alarmowa. Specjalna opaska monitoruje czynności życiowe. W przypadku omdlenia automatycznie zostaje wezwana pomoc. Taka opcja jest szczególnie ważna dla osób samotnych.
Podczas spotkania pojawiła się również koncepcja współpracy Zespołu ds. Seniorów z Młodzieżowym Zespołem Doradczym Prezydenta Miasta Stargard. To szansa na międzypokoleniowy dialog i wspólne działanie na rzecz osób starszych oraz młodzieży.
Stargard jest w sieci Miast Przyjaznych Starzeniu stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia. To duże wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Członkowie Zespołu ds. Seniorów pozytywnie zaopiniowali informację, która zostanie przekazana do WHO. Dotyczy ona działań w ramach programu „Stargard Przyjazny Starzeniu” – zarówno zrealizowanych, jak i zaplanowanych.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Aktywni seniorzy działają w mieście