Jak długa aktualnie jest kolejka?
Sprawę osób oczekujących na mieszkanie komunalne poruszył podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Wiceprzewodniczący Zdzisław Wilk. Obszernej odpowiedzi udzielił Prezydent Rafał Zając. - Raz w roku w okresie wakacyjnym odbywa się weryfikacja osób ubiegających się o mieszkania komunalne- mówi Rafał Zając. - Mieszkańcy składają wnioski lub, jeśli ponownie ubiegają się o umieszczenie na liście oczekujących, przedstawiają wszystkie dokumenty, które pozwalają zweryfikować na nowo ich sytuację. Następnie budowany jest projekt listy. Procedura przewiduje przede wszystkim jak najbardziej zobiektywizowany sposób przydziału mieszkań. W regulaminie wymienionych jest szereg kryteriów, za które przyznawana jest punktacja i jej wynikiem ustalana jest kolejka. Później przez cały rok kolejka jest święta dla wszystkich- mówi Prezydent.
W 2019 roku liczba oczekujących na lokale docelowe, czyli te z wyższym czynszem i o wyższym standardzie to 226 rodzin. Na lokale socjalne, czyli mieszkania o niższych czynszach (około 1 zł za metr) i o niższym standardzie czekają 123 rodziny. Co roku liczba ta oscyluje w podobnych granicach i wynosi 300 rodzin oczekujących na mieszkania komunalne.
Prezydent Rafał Zając zauważa, że jeszcze około 200 rodzin czeka na mieszkania z rejestru osób uprawnionych do otrzymania lokalu w wyniku eksmisji. - Jeśli sąd stwierdzi, że istnieją przesłanki wynikające z przepisów podczas eksmitowania rodziny z lokalu, który zamieszkuje to w wyroku orzekającym eksmisję jednocześnie rozstrzyga czy tej rodzinie przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego. Ono przysługuje z bardzo różnych powodów, np. tego, że ktoś jest w rodzinie bezrobotny, jest osoba niepełnosprawna albo jest małoletnie dziecko. Przepisy wyliczają szereg przypadków, które uprawniają daną rodzinę do obowiązku dostarczenia lokalu socjalnego przed eksmisją. Jeśli takie uprawnienie jest orzeczone w wyroku sądowym, wtedy niezależnie od tego z czyjego zasobu eksmisja następuje (własnościowego, gminnego, spółdzielczego, wojskowego) lokal socjalny musi dostarczyć Miasto. Dla każdej rodziny niezależnie od tego kto jest właścicielem mieszkania- tłumaczy Prezydent.
Łącznie w skali roku na mieszkania komunalne oczekuje ponad 500 rodzin. Poziom zaspokojenia wynosi od 60 do ponad 100 lokali rocznie, w zależności od potencjału uwalniania się lokali na rynku wtórnym.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Ponad 500 rodzin czeka na mieszkanie komunalne