Grudniowe spotkanie z przyjaciółmi zza Odry przebiegało pod hasłem: „Sztuka łamie bariery”. Sześciu uczniów i troje opiekunów przywitano gościnnie słodkim poczęstunkiem. Przedstawiciele obu szkół uczestniczyli także w zajęciach warsztatowych, zorganizowanych przez gospodarzy. Program zajęć wyglądał bogato. Przygotowano m.in. krótkie filmiki w ramach prezentacji multimedialnej. Przy okazji bliżej dały się poznać Tola i Tosia. Atrakcyjnym wyzwaniem okazało się wspólne wykonanie papierowych toreb na drobiazgi.
Wizyta gości ze Stralsundu była możliwa dzięki dofinansowaniu, udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Projekt wsparła również finansowo organizacja Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Kilkudniowe zajęcia dofinansował też Powiat Stargardzki. W ramach drobiazgowo zaplanowanego programu zajęć, wiele radości dostarczyło uczestnikom choćby uszycie woreczków z motywem królika. Niektórzy mieli okazję po raz pierwszy zasiąść przy maszynie do szycia.
W pensjonacie nad Miedwiem, gdzie zatrzymali się goście na czas pobytu, była także możliwość upieczenia smakowitych pierniczków. Zajęciom kulinarnym towarzyszyły konwersacje w języku niemieckim. Uczniowie i opiekunowie ze Stralsundu złożyli także wizytę w siedzibie stargardzkiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Goście mogli poznać poszczególne pracownie Warsztatów Terapii Zajęciowej: rękodzieła artystycznego, komputerową i małej poligrafii. Bezpośrednio uczestniczyli też w zajęciach, poznając tajniki wykonania naczyń ceramicznych, z gliny i wikliniarskich.
Ostatni dzień pobytu minął naszym gościom na pełnych atrakcji zajęciach w Szkole Muzycznej. Dużo radości dostarczyła przede wszystkim żywiołowa gra na instrumentach, taniec i finałowy koncert w wykonaniu uczniów szkoły. Po wspólnym obiedzie nadszedł czas pożegnania niemieckich gości. Nie na długo jednak, bowiem podopieczni „Astrid Lindgren Schule” ze Stralsundu spodziewani są ponownie w Stargardzie, w maju przyszłego roku. Ich obecność była kolejnym dowodem na to, że razem przełamać można niejedną barierę- od mentalnej poprzez językową a skończywszy na tych, z którymi zmagają się na co dzień podopieczni szkół po obu stronach granicy.