Dzisiaj jest: 4.5.2024, imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Słabość ich mocą- na co dzień

Dodano: 6 lat temu

Okrągły jubileusz 10- lecia obchodzi Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Koło Stargard.

Słabość ich mocą- na co dzień

Organizacja służy pomocą i wsparciem wszystkim, którzy zmagając się z cierpieniem i chorobą chcą jednak pozostać aktywni w codziennym życiu. Swoim przykładem chcą udowodnić również, że największa nawet słabość nie przeszkadza im w dotarciu do źródła wewnętrznej siły, która stanowi o wyjątkowości człowieka… Przez 10 lat Koło Polskiego Towarzystwa  Walki z Kalectwem stało się też  organizacją pozarządową, mającą znaczący wpływ na kształtowanie polityki społecznej w mieście i powiecie stargardzkim.
 

Formalną przynależność do organizacji deklaruje 60 osób, ale w rzeczywistości działa aktywnie około stu.   Polskie Towarzystwo  Walki z Kalectwem korzysta z gościnnych pomieszczeń Domu Kultury Kolejarza. Od początku w działalność stargardzkiego Koła, całym sercem zaangażowała się Anna Rybak. Jej staraniem powstało m.in.  Centrum Wolontariatu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Podczas urodzinowych uroczystości w Domu Kultury Kolejarza, z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej oraz Zastępcy Prezydenta Stargardu Ewy Sowy była okazja, by podziękować za dziesięć lat współpracy.
 

 Pani Anna, koordynując pracę organizacji, stawiała sobie za cel aktywizację osób, które cierpienie skazywało na samotność. Ich zdolności, wykształcenie oraz praktyczne umiejętności warto wykorzystać- także na rynku pracy. Stąd pomysł organizowania corocznych spotkań z instytucjami samorządowymi oraz przedsiębiorcami, w ramach  targów pracy niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie organizowane wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy, umożliwiło nawiązanie kontaktów z pracodawcami, zainteresowanymi zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Dla nich samych stało się szansą wyjścia na zewnątrz i realizacji własnych zamierzeń.
 

 Centrum Wolontariatu jest natomiast miejscem współpracy i koordynacji działań wszystkich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Koło Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem nawiązuje w ramach Centrum kontakty z organizacjami, działającymi w mieście i powiecie, uczestnicząc we wspólnych imprezach, projektach i przedsięwzięciach. Wolontariusze stargardzkiego Koła wspierają również inne organizacje w codziennej opiece nad ludźmi starszymi oraz przewlekle chorymi.
 

Centrum Wolontariatu skupia ludzi w różnym wieku, o rozmaitej osobowości czy bogatej charyzmie.  Łączy je wspólna pasja pomagania innym- przede wszystkim w drobnych rzeczach, które mają istotny wpływ na jakość życia osoby chorej. Marzeniem Anny Rybak jest  powołanie do istnienia spółdzielni socjalnych, działających na zasadzie zakładów pracy chronionej. Dalekosiężne plany zakładają też utworzenie centrum rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych. To projekty pozostające obecnie poza zasięgiem, lecz założycielka Centrum Wolontariatu ma odwagę, by podejmować próby urzeczywistnienia swoich marzeń.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja