Dzisiaj jest: 27.4.2024, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Memoriał Romana Wysockiego: Spójnia w finale. Będzie mecz z Kingiem Szczecin

Koszykarze Spójni Stargard po emocjonującym spotkaniu pokonali AZS Koszalin 80:78.

Nasz zespół awansował do finału memoriału Romana Wysockiego. W niedzielę o godz. 12:30 stargardzianie zmierzą się z Kingiem Szczecin. Będzie to próba sił przed pierwszym ligowym meczem, który te drużyny rozegrają 6 października.

Sobotni pojedynek był pełen zwrotów sytuacji. AZS zaczął od prowadzenia 6:0 po trafieniach Aleksandara Radulovicia i Krzysztofa Jakóbczyka. Kolejne minuty należały jednak do rozpędzającej się Spójni. Dobrze w mecz wszedł Anthony Hickey, który pokazał swoje strzeleckie umiejętności. Trafił w sumie pięć z siedmiu prób trzypunktowych. Stargardzianie jeszcze w pierwszej kwarcie wyszli na prowadzenie 16:8, ale bardzo szybko pozwolili rywalom wyrównać.

Trener Krzysztof Koziorowicz grał dziewiątką zawodników. Szkoleniowiec ograniczył rotację, ale tego dnia i tak najlepiej prezentowała się pierwsza piątka. W drugiej kwarcie akademicy szli za ciosem. Wygrywali 27:18, ale gospodarz turnieju nie poddał się. Spójnia w kolejnych minutach zawzięcie goniła i na koniec trzeciej kwarty po trójce Hickey’a doprowadziła do remisu.

To zwiastowało wielkie emocje. Do gry włączyli się również stargardzcy kibice, którzy jeszcze bardziej żywiołowo wspierali zespół w trudnych momentach. Tych nie brakowało, bo goście wykorzystali krótki przestój biało-bordowych. Dragoslav Papić oraz Grzegorz Surmacz dali swojej drużynie kilka punktów przewagi. Odpowiedzieli jednak Hickey, Piotr Pamuła i Nick Madray. Taka seria dała wynik 75:69. W tym czasie drugi niesportowy faul popełnił Marek Zywert, co oznaczało wykluczenie z gry.

Spójnia wygrała 80:78, a rozstrzygnęło się to w ostatnich akcjach. Jeszcze 22 sekundy przed końcem był remis. MVP meczu został Anthony Hickey, który zdobył 23 punkty. Rozgrywający mógł mieć znacznie wyższy dorobek, ale trafił tylko 4/10 rzutów wolnych w tym 2/7 w końcówce spotkania. Oby w lidze było lepiej w tym elemencie.

Dla Spójni to ważne zwycięstwo. Beniaminek EBL pokazał, że może nie tylko walczyć na równi z ligowymi rywalami, ale także z nimi wygrywać. W niedzielę poprzeczka pójdzie zdecydowanie wyżej. Ten mecz kosztował drużynę sporo sił, a już o 12:30 finałowe spotkanie z Kingiem Szczecin. Rywale bez żadnych problemów pokonali w sobotę Energę Kotwicę Kołobrzeg aż 103:51. Byli skuteczni, ale przede wszystkim twardą defensywą odebrali I-ligowcowi wszystkie atuty.