Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Wakacje za nami- czas na podsumowania

Dodano: 8 miesięcy temu

Dobiegła końca letnia akcja pod hasłem „Bezpiecznych Wakacji”, prowadzona przez Policję, Straż Pożarną, funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną.

Wakacje za nami- czas na podsumowania

Przedsięwzięcia o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym, były także możliwe dzięki współpracy  Starostwa Powiatowego z samorządami gmin Powiatu Stargardzkiego. Podsumowania wszystkich działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i wypoczywających, dokonano w trakcie obrad Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z udziałem Starosty Stargardzkiego, Iwony Wiśniewskiej oraz Ireny Agaty Łuckiej- Członka Zarządu i jednocześnie Przewodniczącej Powiatowej Rady Bezpieczeństwa. Spotkanie prowadził Robert Szauman, Dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, podsumowując letnie miesiące przyznał, że na drogach było szczególnie „gorąco”- nie tylko z powodu fali upałów. Świadczą o tym statystyki, które obejmują czas  wakacji od 25.czerwca do 31. sierpnia 2018 r.). W ciągu dwóch miesięcy lata doszło do 21 wypadków oraz 224 kolizji drogowych. Zginęły trzy osoby, natomiast dwadzieścia odniosło rany. Niebezpieczne sytuacje na drogach zdarzały się najczęściej w godzinach od 11 do 19., przy czym więcej niż połowa wypadków i kolizji miała miejsce poza obszarem zabudowanym. Smutną wakacyjną statystykę uzupełnia 25 nietrzeźwych kierowców oraz 27 tych, zatrzymanych w stanie „po spożyciu”. Czarnym punktem pozostaje również nadal feralny zakręt krajowej „Dziesiątki” w Krąpielu.
 

Dzięki współpracy Miasta, Starostwa Powiatowego i samorządów gmin dofinansowano natomiast służbę patrolową, zarówno w obrębie Stargardu jak i  miejscowości w gminach powiatu. Patrole na ulicach Stargardu przez dwa wakacyjne miesiące były szczególnie widoczne. W ramach prewencji skierowano do pracy 3445 pieszych patroli (średnio 50 służb patrolowych na dobę). Policjanci interweniowali 60 razy dziennie. Przeważało zakłócanie porządku, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz drobne kradzieże. Spośród bogatego katalogu zdarzeń, poczesne miejsce zajmuje też uciszanie awantur domowych oraz wezwania do hałasujących sąsiadów.
 

Niepokoją natomiast statystyki utonięć. Przez wakacje śmierć podczas kąpieli w jeziorach poniosły cztery osoby. Od początku roku na terenie powiatu utonęło ogółem 6 osób. To niechlubne, tegoroczne rekordy, wpisujące się w ogólnopolskie statystyki. Ofiary kąpieli wyłowiono z jeziora Miedwie i Krzemień w gminie Ińsko. Odnotowano również jeden przypadek utonięcia w nurtach Iny.

Mimo nawału zajęć i obowiązków był czas na spotkania z dziećmi, głównie uczestnikami organizowanych półkolonii. Policjanci uczestniczyli w 46 takich spotkaniach, poświęconych kwestii zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji. Zadbano również o patrole i kontrolę akwenów wodnych. Na wodach Miedwia dużym wsparciem służyli  strażacy- ochotnicy OSP Bielkowo, dysponujący profesjonalnym sprzętem ratownictwa wodnego.
 

Wnioski z podsumowania „Bezpiecznych Wakacji” będą pomocne w lokalizacji miejsc, które mogą być uznane za szczególnie zagrożone zarówno wypadkami, jak i drobnymi wykroczeniami, które jednak mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Na jesień przygotowywane są kolejne akcje prewencyjne, wspólnie ze Starostwem i Powiatową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1