Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Prezydent i Starosta z dotychczasowym wynagrodzeniem

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Radni zdecydowali, że obniżki nie będzie.

Prezydent i Starosta z dotychczasowym wynagrodzeniem
Podczas ostatnich sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu głosowano nad uchwałami o obniżeniu wynagrodzenia Prezydentowi Miasta Rafałowi Zającowi i Staroście Stargardzkiemu Iwonie Wiśniewskiej. Radni zdecydowali, że obniżki nie będzie.

Głosowania nad nowymi stawkami wynagrodzeń dla samorządowców wynikają z rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przedłożonego przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz przyjętego przez Radę Ministrów 15 maja. Centrum Informacyjne Rządu informuje, że przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 procent uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych. - Wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach, tak jak w przypadku posłów i senatorów, oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym- napisało w komunikacie CIR.

Prezydent Rafał Zając aktualnie zarabia w sumie 12 178 zł, proponowana stawka miałaby być niższa o 1 654 zł i wynosić 10 524 zł. Zarobki Starosty Iwony Wiśniewskiej zmniejszyłyby się o 1 744 zł, ponieważ z 12 364 zł spadłyby do 10 620 zł. Zmian tych nie będzie, ponieważ radni zarówno Rady Miejskiej, jak i Rady Powiatu zdecydowali o nieprzyjęciu uchwał dotyczących zmniejszenia wynagrodzeń.

Podczas dyskusji w trakcie sesji radni wielokrotnie zaznaczali, że nie zgadzają się z tym, że temat wynagrodzeń w samorządach wymusiło rozporządzenie wydane na szczeblu centralnym. Radni przypominali, że ustanawiając system samorządowy w 1990 roku zapisano, że samorządy mają być tworzone przez ludzi, a zasady wynagradzania pracowników nie mogą być ustalane przez jednego człowieka. Aby ugasić emocje związane z politycznym zaangażowaniem polityków w samorządy zwolennicy obniżenia wynagrodzeń twierdzili, że zadaniem rad jest respektowanie prawa i głosowanie nad jego przyjęciem, a nie roztrząsanie czy to prawo jest stanowione we właściwy sposób.

W głosowaniu projektu uchwały zmniejszającej wynagrodzenie Prezydenta Miasta 3 radnych było za, 16 było przeciw, 2 nie głosowało, a 1 wstrzymał się od głosu. W głosowaniu dotyczącym zarobków Starosty Stargardzkiego 16 radnych było przeciw obniżeniu wynagrodzenia, 3 było za, a 2 wstrzymało się od głosu.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA