Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Unijne fundusze płyną do Stargardu

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Aż trzy umowy na unijne dofinansowanie zostały podpisane w czwartek przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i beneficjentów środków.

Unijne fundusze płyną do Stargardu
Dzięki nim powstanie nowa infrastruktura w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, zostaną odremontowane kościoły w Łęczycy i Białuniu, a niepełnosprawni zyskają dostęp do szkoleń i poradnictwa zawodowego.

W sumie na ziemię stargardzką trafi aż 9 milionów złotych dofinansowania, a wszystkie trzy inwestycje warte są 11 milionów. - Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego pokryje sporą część kosztów zadań, dołożymy z eurofunduszy 9 mln zł- zaznaczył Marszałek Olgierd Geblewicz. - To bez wątpienia cenne inwestycje w mieszkańców Pomorza Zachodniego i dla mieszkańców regionu- dodał.

Lokalni przedsiębiorcy i nowa infrastruktura w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technlogii

Unijne dofinansowanie ma pomóc Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego w uzbrojeniu kolejnej części stargardzkiego parku przemysłowego, a tym samym zapewnić dalszy rozwój istniejącej strefy inwestycyjnej oraz polepszyć warunki dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Zakres robót obejmuje m.in. budowę jezdni dróg wewnętrznych, ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, powstanie zjazdów indywidualnych oraz publicznych, stworzenie zatok autobusowych, oświetlenia drogowego, a także sieci kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej. Jego koszt to ponad 9 mln zł. Unijna pomoc wyniesie prawie 7 mln zł. Prace mają zakończyć do grudnia 2018 roku.

- W ubiegłym roku podjęliśmy się zadania otwarcia Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii na trochę mniejsze podmioty, bardziej lokalne, rodzime firmy z naszego powiatu- mówi Prezes SARL, Krzysztof Furmańczyk. - Do tej pory Park kojarzony był z firmami dużymi i kapitałem zagranicznym, ale chcielibyśmy stworzyć warunki rozwoju lokalnym firmom. Mamy sygnały, że tacy przedsiębiorcy są zainteresowani przeniesieniem swoich działalności, które często zlokalizowane są w mieście, a chcieliby pracować w obszarze stricte biznesowym. Oferujemy 18 działek od 0,5 ha do 3 ha. Przygotujemy przedsiębiorcom pełną infrastrukturę związaną z tymi terenami, drogę dojazdową o długości ok. 1 km, wybudujemy sieć wodociągową i sanitarną, wszystko po to, aby dać możliwość wejścia i wybudowania fabryki lub magazynu. W piątek podpisujemy umowę z wykonawcą, roboty potrwają do 30 listopada- dodaje Prezes SARL.

Swoje zadowolenie wyraził Marszałek Olgierd Geblewicz. - Cieszę się z tego, że nasi przedsiębiorcy dojrzewają do tego, że parki przemysłowe są również dla nich. Spotykałem się z zarzutem lokalnych przedsiębiorców, że troszczymy się o zagraniczny kapitał, a nie wspieramy lokalnych firm. Parki są dla wszystkich. Dostosowanie możliwości do potrzeb przedsiębiorców, które nie są takie duże, wydaje się jak najbardziej sensowne. Dobra wiadomość jest taka, że te tereny będą dostępne praktycznie od zaraz- mówi Marszałek.

Kościoły w Łęczycy i Białuniu doczekają się remontu

Dotację na remont zabytków otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie koło Starej Dąbrowy. Renowacja z unijną pomocą obejmie kościoły w Łęczycy i Białuniu. Prace w kościele filialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Łęczycy obejmują remont wieży, odnowienie elewacji po stronie północnej i południowej oraz konserwację empory i stropu. Z kolei w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Białuniu zaplanowano renowację fundamentów, ścian wewnętrznych i elewacji, a także remont wieży, schodów, empory, stropu, dachu oraz systemu oprowadzania wody opadowej jak i instalacji odgromowej. Konserwacja dwóch zabytków architektury sakralnej Ziemi Stargardzkiej potrwa do końca października 2018 roku. Jej koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski w ramach Programu Regionalnego przekaże ponad 1 mln zł.

- Chcemy zabezpieczyć te zabytki i ich walory, są to małe kościółki, ale bardzo piękne, w stylu wczesnogotyckim i chcemy je wyeksponować- mówi ks. proboszcz Grzegorz Gruszka. - Dziękujemy nie tylko Urzędowi Marszałkowskiemu, ale decyzja zapadła 19 czerwca i pomógł nam też św. Józef, patron od spraw trudnych, bo nasz projekt przeszedł w dogrywce- dodał duchowny.

Olgierd Geblewicz mówi, że ma świadomość tego, jakie nakłady finansowe są potrzebne w takich miejscach. - W bardzo wielu przypadkach jest kwestia nie upiększania, lecz wprost uratowania, abyśmy mieli uratowane to dziedzictwo architektoniczne przepięknych kościółków na Pomorzu Zachodnim, bo ich jest najwięcej. I przez to, że jest ich najwięcej to stanowią największe wyzwanie- mówi Marszałek.

Niepełnosprawni zdobędą nowe umiejętności

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie pozyskało blisko 900 tys. zł. Pieniądze te mają pomóc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w zdobyciu nowych umiejętności.  Wsparciem zostanie objętych 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym-  podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, zatrudnionych w Zakładzie Aktywności Zawodowej i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Pomoc otrzymają też rodziny i otoczenie osób niepełnosprawnych. Dla każdego uczestnika projektu zostanie przygotowana Indywidualna Ścieżka Reintegracji, która obejmuje m.in. analizę predyspozycji zawodowych. Nowymi aktywizującymi i ciekawymi formami aktywności zawodowej będą w przypadku Środowiskowego Domu Samopomocy szkolenia z zakresu sublimacji, czyli nadruku na przedmiotach, Warsztatów Terapii Zajęciowej ceramiki, a w przypadku Zakładu Aktywności Zawodowej palenia ziaren kawy. Oprócz szkoleń zaplanowano m.in. poradnictwo zawodowe, psychologiczne oraz zajęcia z kompetencji społecznych. Wartość całkowita projektu „Nowe umiejętności - nowe możliwości” to ponad milion złotych. Projekt będzie realizowany od września 2018 r. do grudnia 2019 r.

Dumy z uzyskanego dofinansowania nie kryje Kazimierz Nowicki, Prezes stargardzkiego koła PSONI. - W ostatnich tygodniach, gdzie sprawa osób niepełnosprawnych jest głośną sprawą,  ta umowa jest świadectwem tego, że można coś zrobić, jeśli robi się to kompetentnie, poszukuje się różnych źródeł dofinansowania, różnych rozwiązań merytorycznych i poszukuje się ludzi, którzy kompetentnie mogą to realizować- mówi Kazimierz Nowicki.

Swoją troskę o niepełnosprawnych wyraził także Marszałek Olgierd Geblewicz. - Aby być społeczeństwem pełnym i solidarnym musimy walczyć z tymi wykluczeniami na terenie całego województwa i to nie jest konkurencja, a uzupełnianie. Osobom niepełnosprawnym trudniej pracować, ale pracując oni sami sobie udowadniają, że mogą. To jest wielkim źródłem ich własnej satysfakcji- mówił Marszałek.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
JE T'AIME MAMIE, JE T'AIME PAPI - GALERIA