Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

MIASTO SFINANSUJE ZABIEGI IN VITRO?

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Coraz więcej samorządów szykuje się do wdrożenia programu in vitro. Wsparcie w finansowaniu realizacji programów na Pomorzu Zachodnim zadeklarował Marszałek Olgierd Geblewicz.

MIASTO SFINANSUJE ZABIEGI IN VITRO?
Coraz więcej samorządów szykuje się do wdrożenia programu in vitro. Wsparcie w finansowaniu realizacji programów na Pomorzu Zachodnim zadeklarował Marszałek Olgierd Geblewicz. Czy Stargard również przystąpi do tej inicjatywy?
           
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz proponuje wsparcie realizacji programów in vitro na Pomorzu Zachodnim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego mogłaby trafić do par, mieszkających w gminach, które w tym roku uruchomią na swoim terenie takie przedsięwzięcia. Na ten cel zarezerwowano już 300 tys. zł. 29 maja Zachodniopomorski Sejmik przyjął program wsparcia dla programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

- Wiemy, że zachodniopomorskie samorządy szykują się do wdrożenia programu in vitro- mówi Marszałek Olgierd Geblewicz. - Słyszymy m.in. o działaniach w Koszalinie czy Szczecinku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym chcemy finansowo wspomóc te starania, tym bardziej, że procedury związane z certyfikowaniem przedsięwzięcia należą do czasochłonnych i nie są proste. Wybrany na tym etapie przez nas wariant wsparcia pozwoli, w przypadku startu programu, przekazać zainteresowanym samorządom środki sprawnie i skutecznie- przyznaje zachodniopomorski marszałek. - Skorzystanie z tych środków nie będzie możliwe, jeśli same gminy nie stworzą dla swoich mieszkańców programów leczenia niepłodności metodą In vitro. Dlatego zwracamy się do wszystkich zachodniopomorskich gmin, by przeanalizowały potrzeby swoje i swoich mieszkańców. Poznajcie nasz program i zdecydujcie czy chcecie sięgnąć po te wsparcie- dodaje Olgierd Geblewicz.

W najbliższych dniach do wszystkich zachodniopomorskich gmin trafi dokument uchwalony przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Lokalnym społecznościom powinno to pozwolić na podjęcie decyzji, o tym czy zdecydują się skorzystać ze wsparcia i stworzą specjalny program kierowany do mieszkańców. Wnioski będzie można składać do 22 czerwca 2018 r. Nabór jest przeznaczony m.in. dla tych JST, które posiadają opracowany program polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, a który został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dofinansowanie z budżetu województwa jednostek samorządu terytorialnego będzie mogło wynieść nie więcej niż 50% całkowitej wartości programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
           
Miasto wnikliwie przeanalizuje program Marszałka

Niepłodność to narastający problem zdrowotny i społeczny, którego skala systematycznie wzrasta, obejmując coraz większą część populacji. Zwiększenie dostępności do zaawansowanych metod leczenia niepłodności stanowi istotne i ważne działanie nie tylko zdrowotne, ale i społeczne. Radny Rady Miejskiej Amadou Sy mówi, że według posiadanych informacji, w Polsce problem niepłodności dotyka 1,5 mln par rocznie, tj. około 20 proc. populacji w wieku rozrodczym. - Jesteśmy jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, obok Irlandii, gdzie państwo nie finansuje, ani nie partycypuje w kosztach leczenia niepłodności. Niektóre samorządy w Polsce już mają lub planują uruchomienie takiego przedsięwzięcia- mówi Amadou Sy. Radny zwrócił się do Prezydenta Miasta z pytaniem, czy nie należałoby rozważyć przyjęcia programu terapii niepłodności, z którego korzystałyby pary mieszkające w naszym mieście, a borykające się problemem niepłodności.

Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Miasta informuje, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych gmina może opracowywać, wdrażać, realizować i finansować programy polityki zdrowotnej. Wdrożenie takiego programu musi poprzedzać opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz opinia Wojewody Zachodniopomorskiego o zgodności programu polityki zdrowotnej z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej województwa zachodniopomorskiego oraz z celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia. Ponadto zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym gmina realizuje zadania z zakresu zdrowia publicznego w ramach zadań własnych polegających na promocji lub ochronie zdrowia, jednakże muszą one być spójne z celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

- Biorąc pod uwagę powyższe, wprowadzenie przedmiotowego programy wymagałoby oceny skali niniejszego problemu zdrowotnego na terenie miasta, w tym w zestawieniu z przepisami oraz innymi problemami zdrowotnymi w zakresie priorytetów realizacji- mówi Ewa Sowa. - Z pewnością w przypadku wdrożenia wskazanego programu przez Samorząd Województwa, Miasto wnikliwie go przeanalizuje- zapewnia Zastępca Prezydenta Miasta.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
JE T'AIME MAMIE, JE T'AIME PAPI - GALERIA