24 godziny na dobę obserwują i rejestrują to, co dzieje się na ulicach Stargardu. Policjanci i strażnicy miejscy twierdzą, że się sprawdzają i pomagają im w pracy, co podparte jest statystykami za 2017 rok. 13 kamer miejskiego monitoringu w zeszłym roku zarejestrowało 97 przypadków naruszenia ładu i porządku publicznego. Dzięki kamerom funkcjonariusze ujawnili m.in. bójki przy ul. Wyszyńskiego, kradzież kwiatów z donicy przy pomniku na ul. Prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego, niszczenie wiaty przystankowej MPK, uszkadzanie iluminacji świetlnych czy awarię wodociągu przy ul. Konopnickiej. Wkrótce ujawnionych zdarzeń może być więcej, ponieważ system zostanie zmodernizowany i rozbudowany.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o przekazaniu 257 tysięcy złotych na przekształcenie aktualnie funkcjonującego systemu monitoringu na system w pełni cyfrowy IP (Internet Protocol). Całe zadanie będzie kosztowało 315 tysięcy złotych, pozostałe 58 tysięcy zostanie zabezpieczone ze środków pozostających w dyspozycji Urzędu Miejskiego, a planowanych na utrzymanie obecnie funkcjonującego monitoringu miasta.
Zakres przeprowadzonych prac obejmować będzie m.in. modernizację centrów nadzoru w budynku Straży Miejskiej oraz w budynku Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, a także demontaż aktualnie zainstalowanych 9 kamer monitoringu miejskiego oraz ponowny montaż 3 kamer cyfrowych funkcjonujących w ramach obecnego systemu, które zintegrowane zostaną z modułem transmisji oraz 6 nowych kamer szybkoobrotowych IP z systemem transmisji mobilnej.
Dodatkowo stargardzki monitoring zostanie rozbudowany o 2 nowe operacyjne kamery mobilne LTE z własnym zasilaniem akumulatorowym, które będą mogły być wykorzystywane np. podczas imprez organizowanych na terenie miasta. Zaproponowana technologia monitoringu umożliwi obniżenie kosztów utrzymania systemu o około 80% względem obecnego systemu opartego na światłowodach.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Miejski monitoring zostanie odświeżony