Coroczne sympozjum historii farmacji odbędzie się tym razem w dniach 25 – 26. maja 2018 w Stargardzie w Hotelu Mały Młyn. Organizuje je Sekcja Historii Farmacji Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego z siedzibą w stargardzkiej Aptece Nowej. Współorganizatorem jest Zespół Sekcji Historii Farmacji PTFarm. Honorowy patronat nad konferencją objęli: J. M. Rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej d n. przyr. Wojciech Giermaziak, Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając, Naczelna Izba Aptekarska. Patronat edukacyjny objęło „Czasopismo Aptekarskie”. Spotkanie naukowe historyków i pasjonatów historii aptekarstwa zostało wpisane do harmonogramu uroczystości „Stargard dla Niepodległej”.
Motyw przewodni sympozjum nie jest dziełem przypadku. Organizatorzy pragną podkreślić, że aptekarze wnieśli duży wkład w odzyskanie (i utrzymanie) niepodległości Polski. Uczestnicy (61 osób) przyjadą z Niemiec , Litwy i całej Polski. Wśród 30 referatów, komunikatów i posterów aż 19 poruszy kwestie pracy patriotycznej, obywatelskiej, naukowej i organicznej na rzecz odzyskania utraconej państwowości i umacniania restytuowanej ojczyzny. Pozostałe doniesienia naukowe zostaną przyporządkowane do dwóch tematów: „Cyrkulacja wiedzy i umiejętności w zakresie nauk farmaceutycznych i przyrodniczych” oraz „Pomeranica et Bydgostiana”.
Wydarzeniu naukowemu będzie towarzyszył bogaty program wystaw. W Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Stargardzie otwarto dużą wystawę „Sanitas per aquam”, obrazującą rolę wody w lecznictwie i higienie na przestrzeni ostatnich 300 lat. W ratuszu będzie zaprezentowana wystawa „Leopold Skulski. Farmaceuta i mąż stanu” pochodząca z Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie. Przybliży ona osobę łódzkiego aptekarza, który był premierem rządu na przełomie 1919/1920 r. Na sali obrad pojawi się wystawa planszowa o piętnastoleciu Sekcji Historii Farmacji Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Odbędzie się zwiedzanie kuratorskie wystawy nt. SPA oraz stałej wystawy aptekarskiej. Ponadto uczestnicy zostaną zaproszeni na mój ekskluzywny spacer historyczny po mieście „ Wehikułem czasu wśród Pomników Historii”.
Efektami wymiernymi sympozjum pozostaną: pamiętnik i monografia naukowa. Zaś do najważniejszych elementów spuścizny po tym wydarzeniu naukowym już dziś można zaliczyć opublikowane wyniki historycznych badań naukowych w obrębie farmacji i aptekarstwa, refleksję nad naukami farmaceutycznymi i profesją aptekarską w kontekście przemian społecznych i politycznych. Za niebagatelne należy uznać pogłębienie więzi między naukowcami , badaczami i pasjonatami tego fenomenu, który nazywamy historią farmacji.
Jerzy Waliszewski - przewodniczący Sekcji i komitetu organizacyjnego XXVII SHF.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- XXVII Sympozjum Historii Farmacji Stargard 2018.