Poziom czytelnictwa w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat nie zmienia się znacząco i kształtuje się na poziomie ok. 40 proc. Wyraźne spadki czytelnictwa notowano w latach 2004-2008.
„Lekki wzrost, który obserwujemy w grupie czytających co najmniej jedną książkę, ale także w grupie czytającej 7 książek i więcej jest zbyt niewielki, żeby można było mówić o jakiejś zmianie” – skomentował wyniki badań dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Jego zdaniem, ciekawy jest jednak „wzrost znaczenia prezentu jako źródła książek”.
„Zarówno chętnie dajemy książki, ale także pokazujemy, że często czytamy właśnie to, co w prezencie otrzymaliśmy i to jest bardzo dobra wiadomość. Książka staje się z powrotem prestiżowym prezentem” – zauważył dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Czytające otoczenie sprzyja lekturze
W badaniu przeanalizowano związek otoczenia z praktyką lekturową. Okazało się, że osoby z domów, gdzie czytają wszyscy pozostali, same także czytają książki (aż 82 proc.) - w przeciwieństwie do domów, w których się nie czyta (tu tylko 13 proc. zadeklarowało czytanie). Jeszcze wyraźniej widać tę zależność w pytaniu o znajomych i przyjaciół: w nieczytającym kręgu towarzyskim znajdziemy zaledwie 5 proc. czytelników.
Czytelnicy książek czytają wiadomości w Internecie
Z badania wynika, że czytelnicy książek czerpią wiadomości głównie z Internetu, a nieczytający przeważnie oglądają telewizję.
"Czytelnicy książek czerpią wiadomości o świecie także za pośrednictwem lektury, często online (37 proc.), podczas gdy nieczytający wybierają przede wszystkim radio i telewizję (55 proc.)" - podkreślono w informacji podsumowującej badania.
Poloniści czytają dużo i chętnie
Po raz pierwszy badaniu zostali poddani także poloniści ze szkół ponadgimnazjalnych. „Szczęśliwie w tej grupie czytelnictwo jest znakomite, nie tylko w formie papierowej, ale także w formie cyfrowej” – ocenił dr Tomasz Makowski.
Badanie wykazało, że poloniści czytają zdecydowanie więcej i chętniej niż ogół badanych, ale także zdecydowanie wyróżniają się na plus nawet w porównaniu z podobną sobie grupą demograficzną (kobiety, aktywne zawodowo, wykształcone, w wieku 25–60 lat).
Badanie zrealizowano pod koniec 2017 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 3185 respondento´w w wieku co najmniej 15 lat oraz na próbie celowej 323 nauczycieli polonistów uczących w szkołach ponadgimnazjalnych.
Cele poznawcze badania, założenia dotyczące doboru próby, a także narzędzie badawcze przygotowano w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, zaś realizację badania w terenie wykonała firma Kantar Public.
Pełny raport z badania będzie dostępny w maju.
Źródło: Biblioteka Narodowa
www.kurier.pap.pl
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- Książka na prezent. Prawie 40 proc. Polaków przeczytało w ostatnim roku co najmniej jedną książkę