Dzisiaj jest: 18.1.2019, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Turnieju Jednego Wiersza „O strunę z harfy Homera”

Dodano: rok temu

8 lutego 2018 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbyła się VIII edycja Turnieju.

Turnieju Jednego Wiersza „O strunę z harfy Homera”
W zmaganiach wzięło udział aż 28 uczestników z powiatu i okolic. Wiersze oceniało jury w składzie: pani Beata Podolak doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego w PODN, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pan Piotr Słomski  redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”. Gościem tegorocznego Turnieju była pani Danuta Jabłońska Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie.
 
Niespodzianką turnieju była Pani Wanda Bakun – dla której poezja stała się od dawna nieodłącznym elementem życia. Pani Wanda  zadebiutowała utworem  o pokoleniach - tak wiele różni młodych od dojrzałych, a przecież tyle mogą od siebie czerpać… Młodzi poeci usłyszeli:
 
Jak świat światem tak zawsze bywało,
obok siebie starzy i młodzi,
by to życie dalej przetrwało,
trzeba sobie pomagać, nie szkodzić.    
 
W utworze kończącym konkurs poetka zaapelowała, byśmy nie walczyli o pieniądze i stanowiska, a o uśmiech na twarzach i spokój ducha.
 
Młodzież w utworach zajmowała się wieloma tematami, jednak w tym roku dość dużo było odniesień do Stwórcy czy do II wojny światowej. Pojawił się wiersz o Stargardzie, w którym ożywiona została Kolegiata Najświętszej Marii Panny. Wysłuchaliśmy przepięknego wyznania miłości do matki. Tak jak w ubiegłym roku, młodzież wyrażała tęsknotę za dawnym światem, który nie pędził tak szybko.
 
W kategorii GIMNAZJA I miejsce zajęła Amelia Peter z SP nr 3 w Łobzie, II miejsce Mateusz Lewicki z SP nr 9 w Stargardzie, III miejsce Wiktoria Saje z Gimnazjum Publicznego w Choszcznie. Najpiękniej recytował Wiktor Kręćko z SP nr 3 w Łobzie, a Nagrodę Publiczności otrzymała Wiktoria Joksch z Gimnazjum Publicznego w Choszcznie.
 
W kategorii SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE I miejsce zajęła Paulina Salamon z II LO w Stargardzie, II miejsce Alicja Zubek z ZS nr 5 w Stargardzie, III miejsce Karolina Gonerka z II LO w Stargardzie. Nagrodę Publiczności otrzymał Sebastian Zieliński z CKU w Stargardzie, a najpiękniej zarecytowała Natalia Wenerska z ZS nr 5 w Stargardzie.
 
Pani Danuta Jabłońska-Słowik ze Związku Literatów Polskich przyznała własne nagrody, nie zawsze zgodne z wyrokami jury. Najwyższe wyróżnienie - dyplom Prezesa ZLP w Szczecinie - odebrał Mateusz Lewicki z SP nr 9 w Stargardzie za wiersz Budzi się Stargard. Warto dodać, że przedstawicielka ZLP uhonorowała wyróżnionych tomikami własnej poezji.
 
Tradycyjnie już patronat nad Turniejem Jednego Wiersza objęli:  Starostwo  Powiatowe  w Stargardzie oraz „Dziennik Stargardzki”, na łamach którego swoje wydrukowane wiersze odnajdą wszyscy obecni poeci!
 
Pani Magdalena Kukulak Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie oraz pan Zbigniew Hering Dyrektor ZSBT wręczyli nagrody zwycięzcom. Organizatorkami turnieju były panie: Iwona Ulchurska, Dorota Maczek i Anna Pietrusewicz. Zapraszamy na kolejną edycję za rok!!!
 
Źródło: ZSBT
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
27. Finał WOŚP - GALERIA