Dzisiaj jest: 29.3.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Jak bardzo lubisz innych ludzi? Przekonaj się sam biorąc udział w Szlachetnej Paczce.

Dodano: 7 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej już XVII edycji Szlachetnej Paczki.

Jak bardzo lubisz innych ludzi? Przekonaj się sam biorąc udział w Szlachetnej Paczce.
Być może po przeczytaniu tego artykułu, również i Ty zechcesz swoją osobą wesprzeć ten ogólnopolski projekt. A w tym roku potrzeba aż 13 tys. dodatkowych par rąk do pomocy.

Szlachetna Paczka to najbardziej znany w całej Polsce program niosący materialną pomoc rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Akcja została powołana w 2000 roku przez Stowarzyszenie Wiosna, które do dnia dzisiejszego koordynuje ksiądz Jacek Stryczek. Osoba niezmiernie energiczna i zarażająca swoją pasją do niesienia pomocy. Szczecinianie mieli okazję poznać duszpasterza w ubiegłą sobotę 16 września podczas Inspiration Day, gdzie motywował uczestników do zmian w życiu, w tym większego otwarcia się na innych ludzi, nie tylko w zakresie pomagania, ale samej życzliwości i uważności, które kosztują niewiele wysiłku, a mnóstwo zmieniają wokół. Jak podkreśla ks. Stryczek inicjatywa ma mobilizować obdarowanych do wyjścia z biedy i odnalezienia się w otaczającej rzeczywistości, a nie jak sądzi większość ludzi popierać bierność w działaniu i dalsze życie w ubóstwie. Wśród osób, które doświadczyły pomocy ze strony Szlachetnej Paczki jest cały szereg, które stanęły na własne nogi i obecnie stroją po drugiej stronie przekazując teraz swoją pomoc dalej.

Większość z nas kojarzy Szlachetną Paczkę tylko z okresem Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wówczas rodziny otrzymują prezenty, ale mało kto wie, że wolontariat funkcjonuje przez cały rok. W tym czasie zbierane są fundusze od prywatnych darczyńców, na przygotowanie paczek dla rodzin, a wolontariusze odwiedzają rodziny w swoim regionie i po przeprowadzeniu analizy, wybierają kto zostanie obdarowany w bieżącym roku. W samym 2016 roku pomoc otrzymało prawie 19 tys. rodzin w Polsce i USA, gdzie odbyła się pierwsza edycja. Co ważne wolontariuszem może zostać każdy. Mało tego, warto zgłaszać się w grupach, wspólnie z rodziną i znajomymi bo im więcej rąk do pracy, tym sprawniej ona idzie. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jedną taką paczkę przygotowuje ponad 30 osób.

Obok Szlachetnej Paczki od 2003 roku prężnie działa Akademia Przyszłości. Program skupiony na pomocy dzieciom, którym brakuje wsparcia w przechodzeniu przez trudy dzieciństwa. Najczęściej podopiecznymi zostają osoby pochodzące z ubogich rodzin i mające problemy w nauce. W tej inicjatywie wolontariusz zostaje tutorem, tzn. zostaje mu przypisany jeden podopieczny, z którym przez rok pracuje nad poprawą wyników w szkole, znalezieniem i rozwijaniem pasji, a niekiedy również nad poczuciem własnej wartości. Aby zostać takim Super W wystarczy mieć ukończone 18 lat. Akademia Przyszłości najpierw przeprowadza ochotnika przez szereg szkoleń opartych na Systemie Motywatorów Zmiany (https://akademiaprzyszlosci.org.pl/o-akademii), aby następnie mógł dzielić się swoją wiedzą i osobą z danym dzieckiem. Na stronie Stowarzyszenia Wiosna możemy przeczytać, że Akademia Przyszłości przeprowadza dzieci od porażek w szkole do sukcesów w życiu.

Jak podkreśla ks. Stryczek obie inicjatywy bardzo prężnie działają, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla wolontariuszy, którzy nie dysponują dużą ilością wolnego czasu. Samo zapisanie się do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości jest równie łatwe. Wystarczy wysłać swoje zgłoszenie poprzez oficjalną stronę internetową http://www.szlachetnapaczka.pl/superw?action=superw&place=top, a organizacja sama zgłosi się do ochotnika. Ważna jest aktywności i poczucie społecznej odpowiedzialności.
Dla tych, którzy jednak nie widzą siebie w roli wolontariuszy, a mimo to chcieliby wesprzeć oba projekty warto wspomnieć o możliwości dokonania przelewu na rzecz programów, również poprzez stronę internetową. Minimalna pomoc to kwota 20 zł. W ten sposób każdy z nas może poczuć się Świętym Mikołajem.

Co istotne, w tym wolontariacie nie poświęcamy się, ale rozwijamy siebie. A jak powiedział ks. Stryczek w trakcie Inspiration Day, warto w życiu być fajnym. Dlatego trzeba pracować nie tylko nad sobą, ale też pomagać innym, aby i oni mieli szansę stać się fajniejsi.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Śladami Gryfików - spacer historyczny. Fotorelacja