Inwestycja w Cukrowni prowadzona jest w formule „projektuj i buduj”. Rozbudowa zwiększy zdolności magazynowe o ponad 50 %.
W ramach inwestycji powstanie silos cukrowy o pojemności 60 tys. ton, terminal załadunkowy dla samochodów przewożących cukier, budynek socjalny i drogi dojazdowe. Wykonane zostaną instalacje wspomagające procesy towarzyszące przetwarzaniu surowców cukrowych. Prace budowlane przyspieszyło zastosowanie technologii szalunku ślizgowego 24/h. Metoda ta polega na wznoszeniu się deskowania (urządzenia formującego) w trakcie prac, potocznie zwanego ślizgiem. Podczas jednego cyklu technologicznego wykonywany jest montaż zbrojenia, betonowanie oraz pielęgnacja betonu. Metoda ta jest ponad trzykrotnie szybsza od szalunku przestawnego.
Spółka STRABAG na realizację prac ma rok. Kluczowy dla wykonawcy będzie czas rozruchu instalacji technologicznych przed kampanią cukrowniczą, planowaną już we wrześniu. Cały remont fabryki należącej do Krajowej Spółki Cukrowej potrwa do stycznia 2018 r.
FOTO: Tadeusz Surma