Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Zgromadzenia i manifestacje w Stargardzie

Dodano: 7 lat temu

Tylko w lipcu przeprowadzonych zostało w Stargardzie 7 zgromadzeń i manifestacji.

Zgromadzenia i manifestacje w Stargardzie
W całym roku było już ich 14. W analogicznym okresie ubiegłego roku mieszkańcy występowali publicznie zaledwie 8 razy.

Zamiar zorganizowania w Stargardzie protestu ulicznego, pikiety, manifestacji, zgromadzenia,, zbiorowego przemarszu należy zgłaszać w Wydziale Spraw Obywatelskich w Ratuszu przy Rynku Staromiejskim 1. Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne w kartach usług świadczonych mieszkańcom w formie elektronicznej.
W ostatnim czasie ilość zgromadzeń i manifestacji zwiększyła się. Ostatnie dotyczyło obchodów związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego. W rekordowym pod względem ilości ulicznych manifestacji lipcu stargardzianie występowali aż pięciokrotnie w obronie sądów powszechnych.  Szczegóły wszystkich zgłoszonych urzędowo zgromadzeń, również archiwalne, publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Złożenie wniosku o zgromadzenie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Organizator zawiadamia organ gminy o zamiarze zorganizowania zgromadzenia w taki sposób, aby wiadomość dotarła do organu nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia.  

- Zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia zgłasza się na podstawie ustawy Prawo o zgromadzeniach. Jeżeli planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym i zmiany w jego organizacji, wówczas organizator zgromadzenia nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia zawiadamia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie - wyjaśnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Jarosław Hajduk.
Ustawa dopuszcza także zgromadzenie spontaniczne. Jednak uczestnicy takiej manifestacji nie mają prawa zakłócać przebiegu innego zgromadzenia organizowanego w trybie normalnym lub uproszczonym. - Zgromadzenie spontaniczne może być rozwiązane przez funkcjonariuszy Policji, jeżeli jego przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, a jego przebieg powoduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego i drogowego lub narusza przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach albo przepisy karne – dodaje Jarosław Hajduk.
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja