NIEBIESKI POJEMNIK- PAPIER
Wrzucamy:
- Papier pakowy,
- Opakowania z papieru, karton, tekturę w tym falistą,
- Torebki i worki papierowe,
- Gazety i czasopisma,
- Książki i zeszyty,
- Katalogi, ulotki, prospekty,
- Papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki.
Do pojemnika nie wrzucamy: tapet, ubrań, papieru mocno zabrudzonego i zatłuszczonego, papierowych worków po nawozach, cemencie oraz innych materiałach budowlanych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papierowych ręczników i zużytych chusteczek higienicznych, kartonów po mleku i innych napojach, podpasek i pieluch jednorazowych.
ZIELONY POJEMNIK- SZKŁO
Wrzucamy:
- Szklane opakowania po kosmetykach (ważne aby nie były wykonane z kilku trwale połączonych surowców),
- Butelki i słoiki po żywności i napojach, w tym olejach roślinnych i alkoholu.
Do zielonego pojemnika nie wrzucamy: termometrów i strzykawek, ceramiki, doniczek, kryształów, porcelany, monitorów i lamp telewizyjnych, szkła okularowego i żaroodpornego, szyb samochodowych, okiennych i zbrojnych, zniczy z woskiem wewnątrz, luster, żarówek, świetlówek i reflektorów, opakowań po lekach, olejach silnikowych i rozpuszczalnikach, szklanych opakowań po kosmetykach (jeżeli nie spełniają warunku powyżej).
ŻÓŁTY POJEMNIK- METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Wrzucamy:
- Zgniecione i bez nakrętek butelki po napojach,
- Zabawki z tworzyw sztucznych, jeżeli nie są wykonane z kilku trwale połączonych surowców,
- Plastikowe nakrętki,
- Styropian,
- Plastikowe opakowania po produktach spożywczych,
- Metalowe kapsle i zakrętki do słoików,
- Opakowania wielomateriałowe, jak na przykład kartony po mleku,
- Złom żelazny i metale kolorowe,
- Opakowania po środkach czystości i kosmetykach,
- Folię aluminiową,
- Plastikowe torby, reklamówki, worki i inne folie,
- Puszki po napojach i konserwach.
Do tego pojemnika nie wrzucamy: butelek i pojemników nie opróżnionych z zawartości, zużytego sprzętu RTV i AGD, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, puszek i pojemników po farbach oraz lakierach, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych i zużytych akumulatorów oraz baterii.
BRĄZOWY POJEMNIK- ODPADY BIODEGRADOWALNE
Wrzucamy:
- Odpady warzywne i owocowe, również obierki,
- Resztki jedzenia,
- Gałęzie drzew i krzewów,
- Trociny oraz korę drzew,
- Skoszoną trawę, liście i kwiaty.
Do nowego brązowego pojemnika nie wrzucamy: ziemi i kamieni, kości zwierząt, płyt wiórowych i MDF, odchodów zwierząt, drewna impregnowanego, leków, popiołu z węgla kamiennego oraz innych odpadów komunalnych, również niebezpiecznych.
Opady z poszczególnych pojemników podawane są procesowi recyclingu, jeżeli z danego materiału nie można niczego odtworzyć wrzucamy to do pojemnika mieszanego. Ponadto Ministerstwo Środowiska wyodrębniło grupę odpadów niebezpiecznych, do której zaliczamy: przeterminowane lekarstwa, zużyte akumulatory i baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, zużyte świetlówki oraz odpady po żrących chemikaliach. Wymienione rzeczy możemy oddać w aptekach, specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach oraz Punktach Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK.
Pamiętajmy, że segregacja śmieci zaczyna się już w naszych domach. Z większości przetworzonych w procesie obróbki towarów można uzyskać nowe rzeczy, w tym meble a nawet ubrania ale również dzięki segregacji ograniczamy liczbę odpadów zanieczyszczających środowisko, co przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie. Dlatego też tak ważne dla naszej świadomości ekologicznej jest wyrobienie w sobie nawyków porządku i gospodarności.