Nabór do przedszkoli odbywa się na wolne miejsca. Na rok szkolny 2017/2018 przedszkola miejskie dysponowały 152 wolnymi miejscami. Łącznie wpłynęło natomiast 505 wniosków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców Miasto od 1 września br. uruchomi dodatkowe 210 miejsc w obecnym budynku Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 4. Łącznie miejskie placówki dysponują 1190 miejscami.
Po raz pierwszy do przedszkola zostało przyjętych 236 maluchów. Miejsca w przedszkolu publicznym nie dostało 121. Rodzice mogą zapisywać w tym przypadku dzieci do przedszkoli niepublicznych. W Stargardzie jest ich 13 i dysponują łącznie 930 miejscami. Każde miejsce jest dofinansowywane przez Miasto kwotą 493, 85 zł.
Już w przyszłym roku, na osiedlu Pyrzyckim otwarte zostanie nowe przedszkole miejskie. Czy dzięki temu rozwiązane zostaną problemy z dostaniem się do przedszkola publicznego? Zdaniem dyrektora Wydziału Edukacji UM w Stargardzie Bronisława Stefanowicza: - Prawdopodobnie nie. Podczas każdej rekrutacji na wolne miejsca wnioski składają również rodzice, których dziecko uczęszcza już do przedszkola niepublicznego – wyjaśnia dyrektor. Powodem są oczywiście opłaty.- Do 31 sierpnia 2016 roku wychowaniem przedszkolnym objęte były dzieci w wieku 3-5 lat. Wprowadzenie nowego rocznika do wychowania przedszkolnego od 1 września 2016 r. spowodowało, iż zwiększyła się liczba dzieci mających do niego prawo, a jest ich około sześciuset. Wprowadzone zmiany dotyczące opłat za pobyt dziecka w przedszkolu, czyli 1 zł za godzinę ponad czas bezpłatnego nauczania i wychowania, a ostatnio zwolnienie z opłat dziecka sześcioletniego powodują, iż jest bardzo duże zainteresowanie przedszkolami miejskimi – wyjaśnia dyrektor Stefanowicz. Ponieważ przedszkola miejskie mają oddziały zorganizowane w budynkach szkół podstawowych celowym jest, aby w tych oddziałach dzieci sześcioletnie mogły realizować roczne przygotowanie przedszkolne.
Przypomnijmy, że ustawa o systemie oświaty precyzuje kryteria naboru do przedszkoli publicznych. W artykule 20c ust. 1, 2 i 4 czytamy, że do publicznego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu lub publicznej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) wielodzietność rodziny kandydata,
2) niepełnosprawność kandydata,
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Kryteria określone przez organ prowadzący, czyli Miasto, są brane pod uwagę dopiero na końcu rekrutacji i to w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego.
FOTO: Tadeusz Surma