Dodano: 8 lat temu
Autor:
podinsp. Elżbieta Szatanik
10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka i od tego czasu dzień ten określany jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Czym są ? Prawa człowieka to koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter: powszechny (obowiązują na całym świecie i przysługują każdemu człowiekowi), przyrodzony (przysługują każdemu od chwili urodzenia),niezbywalny (nie można się ich zrzec), nienaruszalny (istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane),naturalny (obowiązują niezależnie od ich potwierdzenia przez władzę państwową, niepodzielny (wszystkie stanowią integralną i współzależną całość). Każde państwo ma obowiązek ochrony tych praw, niezależnie od swojego ustroju i krajowej regulacji prawnej. Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej jest uznawane za podstawę sprawiedliwości i pokoju na świecie.
W „przeddzień” Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbyło się seminarium dla trenerów realizujących szkolenia w komendach miejskich i powiatowych, z zakresu przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści i ich zwalczania oraz przedstawicieli wydziałów KWP w Szczecinie, a także członków Zespołu wojewódzkiego do spraw przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści wobec grup mniejszościowych z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Pierwszą część spotkania przeprowadził Prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego w Warszawie - Jacek Purski, prowadząc wykład interaktywny z zakresu radykalizacji mowy nienawiści w kontekście poszanowania praw człowieka.
Niezmiernie ważne dla uczestników seminarium było prokuratorskie odniesienie się do zasad prowadzenia postępowań karnych o przestępstwa motywowane uprzedzeniami, przedstawione przez Prokurator – Agatę Badura.
W trakcie seminarium Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, mł. insp. Jacek Cegieła wręczył listy gratulacyjne 20 policjantom/trenerom szkoleń z zakresu przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści z podziękowaniami za zaangażowanie w krzewieniu fundamentalnej idei zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego z równoczesnym poszanowaniem praw i wolności człowieka, realizacją zasad równego traktowania i etyki zawodowej w Policji. Od chwili uzyskania certyfikatów w 2014 roku, policyjni trenerzy przeszkolili łącznie 1092 policjantów i pracowników Policji.