Dzisiaj jest: 9.5.2024, imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

Kartka z kalendarza

Dodano: 8 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Międzynarodowy dzień piwa i piwowara.

Kartka z kalendarza
Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój z zawartością alkoholu. A jeżeli chodzi o spożycie płynów tylko woda (sprawa jasna) i herbata (z pewnością Azjaci) wyprzedzają ten napój.

Historia tego trunku ma 6000 lat, a pierwsze zapiski pojawiają się ok. 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii.
W Polsce pojawiło się za czasów ludów prasłowiańskich i było ulubionym napojem Słowian.
 
Składniki piwa to: woda, słód, szyszki chmielowe i drożdże, czyli chemiczna konstrukcja mało skomplikowana.
 
Zawartość alkoholu (w procencie objętości) waha się w zakresie od 0,5 – coraz popularniejsze piwa tzw. bezalkoholowe do kilkunastu. Ale mogą być także z zawartością do 60% (np. Armageddon).
 
Pół litra piwa  zawiera średnio  200–250 kcal czyli tyle samo co pół litra soku owocowego, mleka 2% lub bardzo popularnej coli.
Ile my Polacy pijemy? Znajdujemy się w europejskiej czołówce – 5 miejsce ze 100 litrami bursztynowego płynu na głowę. Wyprzedzają nas pierwsi na liście Czesi – ponad 140 litów. Do pozostałej czołówki, czyli piwnych fanów z Niemiec, Austrii i Estonii mamy minimalne braki w ilości kilku litrów.
Czy piwo jest zdrowe?  Opinie są podzielone. Z pewnością w nadmiernych ilościach jest toksyczne. Picie w umiarkowanych ilościach jest podobno: uspakajające, pobudzające trawienie, bakteriobójcze, ale też moczopędne i obniżające ciśnienie krwi.
Jakby na to nie spojrzeć to jednak napój z zawartością alkoholu.
 
Jak to skomentował Kusy w serialu Ranczo: „Są tacy, którzy twierdzą, że piwo jest napojem chłodzącym, ale ja taki bezczelny nie jestem”.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rada Powiatu Stargardzkiego - 06.05.2024 r. Fotorelacja