Warto więc przedsięwziąć podstawowe kroki zabezpieczające przed ukłuciem lub ukąszeniem przez owady bytujące wśród łąk , lasów i pól. Tym bardziej, że skutki tych owadzich ataków mogą być opłakane.
Kleszcze atakują do końca listopada a szczyt zachorowań na choroby odkleszczowe przypada na lipiec i sierpień. Ci mieszkańcy zarośli i traw są potencjalnym źródłem zakażenia dwiema groźnymi chorobami. Pierwsza to borelioza (inaczej zwana chorobą z Lyme), druga – kleszczowe zapalenie mózgu. Bakteryjna borelioza nieleczona daje początkowo objawy podobne do grypowych. Po okresie utajenia przechodzi ona w stadium poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, układu ruchu i systemu nerwowego (neuroborelioza). Koniecznym postępowaniem zapobiegawczym jest jak najpełniejsze zakrycie ciała. Ponieważ kleszcze nie lubią syntetycznych tekstyliów należy je zakładać , unikając ubioru z bawełny i wełny oraz jasnych i jaskrawych barw wabiących kleszcze.
Kiedy owad bierze nas w kleszcze
Druga choroba ma charakter wirusowy i powoduje groźne kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych. Warto nadmienić , że zakażenie może wystąpić także w wyniku wypicia surowego zakażonego mleka krów, kóz i owiec. Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest zaszczepienie za pomocą szczepionki zawierającej antygen wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Pełne uodpornienie następuje wskutek podania trzech dawek szczepienia podstawowego i (po 3 latach ) dawki szczepienia przypominającego.
Ponieważ owad przekazuje bakterie zę śliną nie należy usuwać go polewając czymkolwiek, gdyż wywołamy u niego odruch wymiotny. Również miażdżenie lub ukręcanie nie są wskazane. Najlepiej dokonać usunięcia za pomocą „Kleszczołapek” (Tick twister, przyrząd TRIX), który przypomina zminiaturyzowany młotek dekarski. Na zasadzie małej dźwigni pozwala on wydobyć całego owada. „Kleszczołapki” są dostępne w aptece.
Komary kłują subtelnie…
Musiały się bardzo dać we znaki starożytnym Egipcjanom jako starotestamentowa trzecia plaga egipska. Entomolodzy twierdzą, że komary kłują delikatnie. Ale ja im nie wierzę, gdyż po kilku ukąszeniach komarzych samiczek mógłbym się wprost rozdrapać. W Polsce występuje aż 47 gatunków tych muchówek. Do Europy południowej weszły już gatunki przenoszące malarię, żółtą febrę, dengę i filariozę. Samo ukłucie, w przypadku nadwrażliwości indywidualnej, może długo dawać dolegliwości w postaci obrzęku, świądu i opuchlizny.
Meszki – jaka ładna nazwa
W naszym kraju żyje 50 gatunków drobnych owadów (do 6 mm) o wdzięcznej nazwie: meszki. Zasadniczą są one roślinożerne, ale samiczki lubią uzupełnić dietę o … ludzką krew. Nadlatują w wielkich formacjach powietrznych przypominających alianckie naloty dywanowe i dotkliwie gryzą. Ich silnie toksyczna ślina powoduje zaczerwienienie, ból, świąd i ogólną gorączkę organizmu. Odczyn alergiczny utrzymuje się od pięciu do siedmiu dni. Pod warunkiem, że nie drapiemy miejsca ukąszenia i tym samym nie infekujemy go bakteriami. Są szczególnie groźna wobec niemowląt , dlatego należy zawsze stosować moskitierę nad dzieckiem śpiącym na wolnym powietrzu.
Trujący jad pszczółki Mai?
Jad pszczoły i jad osy są zaliczane do trucizn pochodzenia zwierzęcego. A ponadto silnie alergizują. Dlatego niedopuszczalne jest lekceważenie ukąszenia przez te owady. O przypadkach ostrych mówimy jeśli dojdzie do użądlenia przez kilkanaście do kilkudziesięciu os lub pszczół. Występujące wtedy objawy: silny ból, rozprzestrzeniający się obrzęk i stan zapalny, krwawienia z dziąseł i nosa , skurcz mięśni, zaburzenia oddychania, zapaść, obrzęk twarzy i warg prowadzą do bardzo poważnego zagrożenia życia. Zgon może nastąpić w wyniku zablokowania nerek lub porażenia mięśnia sercowego i to w krótkim czasie (w ciągu 1 godziny). Interwencja lekarska jest konieczna.
Odstraszyć , koić, łagodzić
Preparaty odstraszające owady przybierają formy zapachowych świec, plasterków z olejkami( Mosquiterum, Mosbito ) lub spray (Long Activ Moskiter, Mosquiterum spray). Po ukąszeniach i ukłuciach warto użyć łagodny żel do stosowania po ukończeniu 1. roku życia – Dapis, kojąco – łagodzący żel Antybzzz… ( powyżej 3. roku życia), aerozolowy Allertec Ukąszenia. To wszystko oferuje apteka.
Nie popadajmy w skrajność siedząc w domu, kiedy za oknem coraz więcej kwiatów i zieleni. Po odpowiednim zabezpieczeniu się ruszajmy na pola, łąki, do lasu i nad jeziora. W końcu nie możemy ich pozostawić tym, co kłują i kąsają.
Wiosna, wiosną, ale nie zapominajcie o szlachetnym zdrowiu i DBAJCIE O SIEBIE.
Wasz aptekarz Jerzy Waliszewski
Autor jest farmaceutą , specjalistą I st. farmacji aptecznej, zastępcą kierownika Apteki Nowej
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Edukacja
- Śniadanie na trawie, i jeszcze?kleszcze