Dzisiaj jest: 29.9.2024, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

?Wszystkie drogi gdzieś prowadzą?

Dodano: 9 lat temu

W GALERII JEDNEGO OBRAZU Książnicy Stargardzkiej, tradycyjnie pod koniec każdego roku, prezentowany jest obraz artysty, którego nie ma już pośród żyjących.

?Wszystkie drogi gdzieś prowadzą?
Tym razem wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z twórczością Ryszarda Manny.

Artysta urodził się 1 sierpnia 1933 roku w Brześciu nad Bugiem. W 1945 roku zamieszkał w Stargardzie. W 1961 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych\w Gdańsku w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym, rysunkiem oraz grafiką. Był także projektantem różnych form wydawniczych, wnętrz i sztuki użytkowej. W latach osiemdziesiątych XX wieku pełnił funkcję wiceprezesa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Szczecinie. W latach dziewięćdziesiątych został członkiem Komisji Kultury i Oświaty przy Radzie Miejskiej w Stargardzie. Od 1992 roku był Prezesem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA”.

Ten wszechstronnie utalentowany artysta brał udział w licznych wystawach – m.in. w Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Strasburgu, IV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, prezentacjach twórczości w Gdańsku, Stralsundzie, Rostocku oraz wystawach środowiska plastycznego w Stargardzie. Jego autorstwa są również projekty wnętrz i metaloplastyki Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie, byłego dworca PKS, mozaiki i malarstwa ściennego w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Jego talentowi, wnętrza zamku w Zaborze koło Zielonej Góry zawdzięczają nową wizualizację, jak również wnętrza oraz metaloplastyka w stargardzkim Muzeum. Był także współprojektantem miejskiego amfiteatru oraz twórcą projektów odznaczeń i medali. Za swoją pracę oraz działalność społeczną i artystyczną otrzymał „Srebrny Krzyż Zasługi”, „Gryfa Pomorskiego”, odznakę „Zasłużonego działacza kultury” oraz medal „Zasłużony dla miasta Stargardu”. Ryszard Manna zmarł 21 sierpnia 1997 roku w Stargardzie. Jego prace znajdują się w zbiorach stargardzkiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz w kolekcjach osób prywatnych w kraju i zagranicą.

Eksponowany w Galerii Książnicy Stargardzkiej obraz nosi tytuł „Droga”. Powstał w 1966 roku i został wykonany techniką olejną. Z całą pewnością warto przyjść do Książnicy i przyjrzeć się tej drodze wykreowanej przed laty przez artystę. Reprodukcję obrazu można również obejrzeć w centrum Stargardu w ogólnodostępnej bramie wejściowej przy ul. Mickiewicza nr 1B.
Źródło: Ksiąźnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
75 lecie Spójni Stargard. Fotorelacja