Tym razem wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z twórczością Ryszarda Manny.
Artysta urodził się 1 sierpnia 1933 roku w Brześciu nad Bugiem. W 1945 roku zamieszkał w Stargardzie. W 1961 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych\w Gdańsku w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym, rysunkiem oraz grafiką. Był także projektantem różnych form wydawniczych, wnętrz i sztuki użytkowej. W latach osiemdziesiątych XX wieku pełnił funkcję wiceprezesa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Szczecinie. W latach dziewięćdziesiątych został członkiem Komisji Kultury i Oświaty przy Radzie Miejskiej w Stargardzie. Od 1992 roku był Prezesem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA”.
Ten wszechstronnie utalentowany artysta brał udział w licznych wystawach – m.in. w Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Strasburgu, IV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, prezentacjach twórczości w Gdańsku, Stralsundzie, Rostocku oraz wystawach środowiska plastycznego w Stargardzie. Jego autorstwa są również projekty wnętrz i metaloplastyki Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie, byłego dworca PKS, mozaiki i malarstwa ściennego w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Jego talentowi, wnętrza zamku w Zaborze koło Zielonej Góry zawdzięczają nową wizualizację, jak również wnętrza oraz metaloplastyka w stargardzkim Muzeum. Był także współprojektantem miejskiego amfiteatru oraz twórcą projektów odznaczeń i medali. Za swoją pracę oraz działalność społeczną i artystyczną otrzymał „Srebrny Krzyż Zasługi”, „Gryfa Pomorskiego”, odznakę „Zasłużonego działacza kultury” oraz medal „Zasłużony dla miasta Stargardu”. Ryszard Manna zmarł 21 sierpnia 1997 roku w Stargardzie. Jego prace znajdują się w zbiorach stargardzkiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz w kolekcjach osób prywatnych w kraju i zagranicą.
Eksponowany w Galerii Książnicy Stargardzkiej obraz nosi tytuł „Droga”. Powstał w 1966 roku i został wykonany techniką olejną. Z całą pewnością warto przyjść do Książnicy i przyjrzeć się tej drodze wykreowanej przed laty przez artystę. Reprodukcję obrazu można również obejrzeć w centrum Stargardu w ogólnodostępnej bramie wejściowej przy ul. Mickiewicza nr 1B.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- ?Wszystkie drogi gdzieś prowadzą?