19 listopada to data symboliczna dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W tym właśnie dniu, w 1825 roku położono kamień węgielny pod budowę Teatru Wielkiego. Zniszczony podczas drugiej wojny światowej gmach teatru został odbudowany, a następnie otwarty dla publiczności 19 listopada 1965 roku. Dokładnie pół wieku później, czyli 19 listopada 2015, odbędzie się premiera TWON Platform – pierwszej w Polsce platformy do transmisji spektakli operowych i baletowych w Internecie.
Spektaklem, który jako pierwszy zostanie pokazany publiczności zgromadzonej przed telewizorami i monitorami komputerów będzie Straszny dwór Stanisława Moniuszki, uznawany za jedną z najważniejszych polskich oper. Reżyserię powierzono Davidowi Pountneyowi, reprezentantowi światowej ekstraklasy operowej, brytyjskiemu wizjonerowi, który zmierzy się z legendą „polskiej opery narodowej” i spojrzy na Straszny dwór okiem niezależnego obserwatora, wolnego od nagromadzonych przez lata przekonań i stereotypów na temat dzieła Moniuszki. Przeniesie akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w dwudziestolecie międzywojenne, moment pierwszego po okresie zaborów euforycznego zachłyśnięcia się Polaków wolnością.
Przełomowym w historii Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wydarzeniem jest fakt, że tę wyjątkową, rocznicową produkcję będą mogły podziwiać nie tylko osoby zgromadzone w gmachu teatru. To właśnie dzięki bezpłatnej platformie streamingowej TWON Platform, Straszny dwór obejrzy publiczność zasiadająca przed telewizorami i monitorami własnych komputerów. Przedstawienie będzie można obejrzeć zarówno w Polsce, jak i zagranicą już 19 listopada na vod.teatrwielki.pl. Transmisja, którą poprowadzą Małgorzata Walewska oraz Wojciech Pszoniak, rozpocznie się o godzinie 19:00. Spektakl będzie również transmitowany za pośrednictwem The Opera Platform.
Platforma streamingowa TWON Platform to projekt, dzięki któremu Teatr Wielki - Opera Narodowa dołącza do znamienitego grona światowych oper wykorzystujących nowe technologie oraz Internet, by dotrzeć do większej grupy odbiorców. Na potrzeby TWON Platform w budynku Teatru Wielkiego powstał nowoczesny kompleks studyjny składający się z reżyserki wizji 4K, reżyserki dźwięku 5.1, komory nagrań i pokoju aparatury. Do dyspozycji realizatorów oddano 10 kamer 4K HD z możliwością zdalnego rejestrowania wszystkich kamer jednocześnie z poziomu reżyserki, a także ich zdalnego ostrzenia i korekcji kolorów.
Trailer TWON Platform: https://www.youtube.com/watch?v=iqjHTGj-t4I
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1623210284597688/
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Opera w Internecie