Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

UWAGA NA UPAŁY

Dodano: 9 lat temu

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed upałami i przypomina o środkach ostrożności, które pomogą nam uniknąć szkodliwego działania słońca, w tym oparzeń i przegrzania organizmu.

W upalne dni szczególnej ochrony potrzebują również zwierzęta.

 Jak zadbać o siebie podczas upałów?

-  Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, stosując żaluzje w drzwiach i oknach.

 -  Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.

 -  Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów ludzie mają skłonności do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

 -  Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

 -  Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

 -  Regularnie pij duże ilości wody mineralnej. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

 -  Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

 -  Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

 -  Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

 -  Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.

 -  Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.

 -  Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe - przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

 Konsekwencje zbyt długiego wystawiania się na działanie słońca:

Oparzenie słoneczne - jest uszkodzeniem skóry, a także w zależności od stopni oparzenia, głębiej położonych tkanek wskutek działania promieni słonecznych UV. Symptomy: ból (nieokreślony), gorączka, nudności, pęcherze, pieczenie, sucha skóra swędząca zmiana barwnikowa na skórze, swędzące pęcherze, świąd skóry, zaczerwienienie skóry.

Przegrzanie organizmu (udar cieplny) - nadmierne wystawienie organizmu na szkodliwy wpływ ciepła, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności, może spowodować poważne zaburzenia regulacji ciepła w organizmie. Przyczyną przegrzania może być długotrwałe wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub przebywanie w wysokiej temperaturze. Objawy: osłabienie, ból i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności i wymioty, skurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg, wzrost temperatury ciała, czasem zdarza się też utrata przytomności.
 

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego za Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ostrzega przed upałami w województwie zachodniopomorskim 03.07 w godz. 12.00-20.00. Temperatura maksymalna: 31-36, temp. min. 16-21 st.

Na naszej stronie mogą znaleźć Państwo porady dotyczące chronienia się przed negatywnymi skutkami upałów: http://powiatstargardzki.eu/index.php/aktualnosci/5318-uwaga-na-upaly

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja