Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Afrykański pomór świń w gminie Kobylanka. Wyznaczono specjalną strefę

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stargardzie poinformował, że na terenie gminy Kobylanka stwierdzono zakażenie afrykańskim pomorem świń u trzech dzików.

Afrykański pomór świń w gminie Kobylanka. Wyznaczono specjalną strefę

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stargardzie poinformował, że na terenie gminy Kobylanka stwierdzono zakażenie afrykańskim pomorem świń u trzech dzików. W związku z tym wprowadził strefę objętą zakażeniem.

Lek. wet. Anna Gronowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stargardzie poinformowała, że w dniu 13 marca 2024 r. na terenie powiatu stargardzkiego stwierdzono chorobę zakaźną zwierząt- afrykański pomór świń (ASF). Dotyczy to trzech odstrzelonych dzików. Dwa z nich odstrzelono w okolicy Bielkowa, a jednego- w Kobylance.

Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w zeszłym tygodniu w całym kraju potwierdzono blisko 50 nowych ognisk ASF dzików. Jak podaje portal Farmer.pl, choroba wystąpiła w dziewięciu województwach, przy czym najwięcej zachorowań odnotowano na zachodzie kraju, szczególnie w województwie zachodniopomorskim. – We wspomnianym okresie ślady ASF potwierdzono w tkankach pobranych od 84 dzików. 37 ognisk dotyczyło dzików padłych, 11 zwierząt odstrzelonych, zaś jedno ognisko dotyczyło zwierzęcia zabitego w wypadku komunikacyjnym- możemy przeczytać na portalu Farmer.pl.

W związku ze stwierdzeniem ASF na terenie powiatu stargardzkiego Powiatowy Lekarz Weterynarii określił strefę objętą zakażeniem afrykańskim pomorem świń u dzików na terenie gminy Kobylanka. Oznacza to sporo nakazów, zakazów i obostrzeń dla hodowców trzody chlewnej. Zakazuje się m.in. przemieszczania świń, a także wywożenia padłych świń do zakładów utylizacyjnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, wyprowadzania z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wynoszenia mięsa i wywożenia świń w celach handlowych czy organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem świń.  Hodowcy trzody chlewnej muszą również sporządzić spis świń, stosować środki dezynfekcyjne przy wejściach i wyjściach z chlewni, a każdy przypadek padłego zwierzęcia zgłaszać powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przypomina, że afrykański pomór świń (ASF) to śmiertelna choroba dotykająca świnie domowe i dziki. – Chociaż wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, może poważnie zaszkodzić naszemu przemysłowi hodowli trzody chlewnej. Obecnie na ASF nie ma ani szczepionki, ani lekarstwa. Podstawową strategią w walce z tą wyniszczającą chorobą jest zapobieganie, wykrywanie i zgłaszanie- informuje ESFA.

Źródło grafiki: Gmina Słubca

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja