W dzisiejszym świecie IT administratorzy sieci komputerowych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu płynności działania infrastruktury IT. Ze względu na szerokie perspektywy zawodowe, osoby poszukujące pracy zastanawiają się nad rozpoczęciem kariery właśnie na tym stanowisku. Przekonajmy się zatem, jak wyglądają zarobki administratorów sieci komputerowych.
Czym zajmuje się administrator sieci komputerowych?
Zanim przejdziemy do konkretnych kwot, to warto zastanowić się, co wchodzi w zakres obowiązków administratora sieci komputerowych. Otóż osoby na tym stanowisku odpowiedzialne są za zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy urządzeniami działającymi w jednej sieci. Zajmują się również ochroną różnego rodzaju informacji przed nieautoryzowanym dostępem. Oprócz tego, administratorzy sieci komputerowych mają za zadanie ciągłe monitorowanie sieci, rozwiązywanie wszelkich problemów technicznych oraz aktualizację całej infrastruktury IT.
Jak wyglądają zarobki administratora sieci komputerowych?
Średnie wynagrodzenie osób na stanowisku administratora sieci komputerowych wynosi około 7 000 zł brutto. Wartość tej pensji zależy od wielu czynników, przede wszystkim od charakteru danego przedsiębiorstwa, lokalizacji firmy, doświadczenia zawodowego, a także od poziomu obejmowanego stanowiska. Można zauważyć jednak pewne widełki płacowe, które przybliżą nam skalę zarobków w tej branży. Początkujący administratorzy sieci komputerowych, podejmując pracę IT w Koninie, mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie około 4000 złotych brutto miesięcznie. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, stawki te z reguły są nieco wyższe.
Poziom i rodzaj obejmowanego stanowiska, a wysokość wypłaty
Wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego, zdobywaniem kolejnych certyfikatów, praca administratora sieci komputerowych wyceniana jest na wyższą kwotę. Na przykład, praca z CCNA pozwala na osiągnięcie miesięcznej wypłaty w wysokości około 5000-8000 złotych brutto miesięcznie. Starsi specjaliści z dłuższym stażem i specjalizacjami w zaawansowanych obszarach, takich jak bezpieczeństwo sieciowe czy chmura obliczeniowa, mogą liczyć na wyższą pensję, wynoszącą od około 8 000 do kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie. W przypadku osób pełniących kierownicze stanowiska w tym obszarze branży IT zarobki są jeszcze wyższe i często sięgają kwoty nawet 20 000 zł brutto miesięcznie.
Jakie umiejętności są niezbędne w pracy administratora sieci komputerowych?
Atrakcyjne wynagrodzenie to główny powód, dla którego wiele osób decyduje się na stanowisko administratora sieci. Jednak, by dostać tę posadę, trzeba zaprezentować wymagane przez pracodawców umiejętności i kwalifikacje. Oto niektóre z nich:
-
znajomość infrastruktury sieciowej (protokoły sieciowe, adresowanie IP, routing, zarządzanie siecią LAN/WAN);
-
umiejętność konfiguracji i zarządzania urządzeniami sieciowymi, takimi jak routery, przełączniki, czy firewalle;
-
bezpieczeństwo sieciowe i podstawowe zasady ochrony sieci (zapora sieciowa, kontrola dostępu, szyfrowanie i uwierzytelnianie);
-
diagnostyka i rozwiązywanie problemów sieciowych.
Podsumowanie
Branża IT oferuje wiele możliwości zawodowych dla ambitnych kandydatów, stawiających na ciągły rozwój. Sporo osób chce być programistami, popularnością cieszy się też praca w Master Data Management. Jednak równie ciekawe i rozwojowe stanowisko to posada administratora sieci komputerowych. Zarobki w tym przypadku są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie zawodowe, kwalifikacje kandydata, czy lokalizacja firmy. W branży tej ważne jest jednak ciągłe doskonalenie się, inwestowanie w rozwój zawodowy oraz zdobywanie certyfikatów – to prowadzi do sukcesu zawodowego, a co za tym idzie – do wyższej wypłaty.
Materiał sponsorowany