Dzisiaj jest: 29.9.2024, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Legendarny koszykarz zakończył karierę. Legia wygrała, ale nie zdobyła medalu

Dodano: rok temu Autor:

Pierwsze medale w Energa Basket Lidze rozdane. W rywalizacji o trzecie miejsce BM Stal Ostrów Wielkopolski wygrała z Legią Warszawa.

Po tym, gdy w ćwierćfinale Legia wygrała, łatwo z PGE Spójnią Stargard w taki scenariusz trudno było uwierzyć, ale ekipa ze stolicy skończyła sezon bez medalu. W półfinale przegrała 1:3 z WKS Śląskiem, a w meczach o brąz okazała się słabsza od BM Stali Ostrów Wielkopolski.

Kluczowy okazał się pierwszy mecz rozgrywany w sobotę na Bemowie. Ekipa prowadzona przez trenera Andrzeja Urbana wygrała wyjazdowy pojedynek 85:73. Zaliczka po trzech kwartach była jeszcze wyższa (71:49), ale w czwartej kwarcie świetnie zagrał Łukasz Koszarek, który w całym spotkaniu zdobył 16 punktów (najwięcej w zespole).

Pod względem punktowych zdobyczy był to najlepszy mecz 39-letniego rozgrywającego w sezonie 2022/2023. Już od kilku miesięcy było pewne, że Łukasz Koszarek po tym sezonie zakończy koszykarską karierę. W lutym rozegrał pożegnalne mecze w reprezentacji Polski, a w czerwcu zakończył klubową karierę.

Na ekstraklasowych parkietach debiutował 20 lat temu w Polonii Warszawa. Później występował w innych czołowych polskich klubach: Anwilu Włocławek, Turowie Zgorzelec, Treflu Sopot, Asseco Prokomie Gdynia. Dwa lata spędził również w lidze włoskiej. Najdłużej, bo przez blisko dekadę grał w Zastalu Zielona Góra, z którym zdobył pięć mistrzostw Polski. Łącznie dorobek Koszarka zatrzymał się na 13 medalach.

Przez ostatnie dwa lata rozgrywający był koszykarzem Legii. Uroczyste pożegnanie odbyło się przed sobotnim meczem przed warszawską publicznością. We wtorek kapitan warszawskiej drużyny odebrał puchar za czwarte miejsce. Do brązowego medalu trochę zabrakło i to pomimo faktu, że Legia wygrała rewanżowy mecz 88:85. W tej rywalizacji liczyła się jednak suma punktów z dwóch spotkań.

Dla ostrowskiej drużyny to piąty medal mistrzostw Polski. Pomimo zaliczki wypracowanej na parkiecie rywala ostrowianie przeżywali we wtorek trudne chwile. Legia zaczęła ten mecz świetnie i prowadziła nawet 31:10, co oznaczało, że w dwumeczu miała dziewięć "oczek" przewagi.

Już jednak w drugiej kwarcie gospodarze odzyskali kontrolę nad rezultatem. Po zmianie stron byli jeszcze w opałach, gdy różnica wzrosła nawet do 12 punktów (remis w dwumeczu), ale finisz należał do BM Stali, która trafiła 13/37 "trójek" i popełniła tylko sześć strat przy 11 przeciwnika.