Setki symbolicznych żonkili zakwitło na zielonym terenie przy ulicy Spichrzowej, w miejscu dawnej synagogi.
W ten sposób stargardzianie po raz kolejny uczcili pamięć ofiar getta warszawskiego. Uroczystości, które mają na celu upamiętnienie tragedii sprzed 80 lat, odbywają się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.
„Dzisiaj czcimy wspólnotę pamięci. Stargardzką społeczność pochodzenia żydowskiego i społeczność warszawską łączy bowiem jedna opowieść o zagładzie. Naziści po dojściu do władzy w latach trzydziestych rozpoczęli proces eksterminacji Żydów. Społeczność żydowska został zepchnięta na margines. Pomimo dramatycznych okoliczności, Hebrajczycy stanęli do broni. Manifestowali opór i ostatnie chwile życia spędzili na walce o człowieczeństwo”- mówiła podczas uroczystości Jolanta Aniszewska z Książnicy Stargardzkiej.
Żółte żonkile, które symbolicznie zakwitły w ogrodzie pamięci przy Spichrzowej stanowią symbol pamięci, zarówno ofiar powstania w getcie, jak i również dawnych mieszkańców Stargardu. W całej Polsce, wolontariusze POLIN rozdali dzisiaj 450 tysięcy żonkili. Ta liczba symbolizuje liczbę osób pochodzenia żydowskiego, którzy zamieszkiwali getto warszawskie.
Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, a zakończyło się 16 maja. Było aktem najwyższej odwagi i determinacji, biorąc pod uwagę nikłe szanse powodzenia. W trwającej prawie miesiąc nierównej walce, słabo uzbrojeni bojownicy żydowscy, stawiali opór żołnierzom z oddziałów niemieckich. W tym czasie Niemcy zrównali getto ziemią, paląc dom po domu.
Akcję „Żonkile” w Stargardzie po raz kolejny zorganizował MDK. Wzięli w niej udział mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, powiatu, uczniowie szkół i przedszkolaki. Współorganizatorami akcji była Książnica Stargardzka i Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Galeria zdjęć dostępna na profilu FB portalu, a wkrótce w Galerii e-stargard.pl
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Stargard zakwitł na żółto