Dzisiaj jest: 4.10.2023, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Ekspresówka ze Stargardu do Warszawy w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Ekspresówka ze Stargardu do Warszawy w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Znalazło się w nim ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu oraz dokończenie trwających inwestycji. Wśród nich jest droga S10 ze Stargardu do Warszawy.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 13 grudnia Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. To nowy program drogowy, w którym zaprezentowana została lista inwestycji na drogach krajowych zaplanowanych przez rząd do realizacji w rozpoczętej III dekadzie XXI w. Są wśród nich takie drogi jak m.in. Zachodnia Obwodnica Szczecina, droga ekspresowa S11 z Pomorza Środkowego na Górny Śląsk, Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej czy droga ekspresowa S10 ze Szczecina do Warszawy. Przebudowana zostanie także autostrada A2 Warszawa-Łódź i autostrada A4 Krzyżowa-Wrocław i Wrocław-Tarnów. Powstaną tam dodatkowe pasy ruchu.

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury mówi, że ogłoszenie nowego Programu na całą rozpoczętą właśnie dekadę to dobra wiadomość dla branży budowlanej, która może planować swoje działania w długiej perspektywie. - Do budowy dróg podchodzimy kompleksowo, realizujemy pełną sieć dróg szybkiego ruchu- powiedział Minister. -  Dlatego nasz nowy ambitny program zakłada ukończenie wszystkich planowanych obecnie dróg szybkiego ruchu i połączenie wszystkich polskich regionów i miast wojewódzkich siecią bezpiecznych i komfortowych dróg. Łącznie na realizację inwestycji ujętych w nowym programie przeznaczona zostanie kwota ok. 294,4 mld zł- powiedział Andrzej Adamczyk.

Ekspresowa droga krajowa S10 ma już wydaną decyzję środowiskową na odcinku Stargard-Piła. Przebieg 108 km drogi ekspresowej został ustalony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska według wariantu VII od Stargardu do Wałcza i według wariantu III od Wałcza do Piły. Brakujące odcinki S10 na Pomorzu Zachodnim (łącznie to 114 km) mają zapewnione środki na prowadzone prace przygotowawcze w kwocie 40,6 mln zł. W ramach tych prac do połowy 2023 roku zostanie jeszcze wykonana Koncepcja programowa wraz z badaniami podłoża. Do ogłoszenia przetargu na realizację w trybie Projektuj i buduj, będzie można przejść po zapewnieniu na ten cel środków finansowych. Wpisanie drogi do rządowego programu właśnie tę przesłankę spełnia.

Droga S10 pozwoli zaoszczędzić drogi oraz szybko i wygodnie dotrzeć ze Szczecina do Warszawy. Trasa połączy również Pomorze Zachodnie z Piłą, Bydgoszczą, Toruniem i Płockiem. Obecnie kierowcy nadrabiają kilometry drogą ekspresową S3 i autostradą A2. Trasa liczy 570 km i jest dłuższa o 45 km od obecnego przebiegu DK 10. W połączeniu z drogami ekspresowymi S5, S7, S51, S16 i S61 zapewni bezpośrednie połączenie od granicy z Niemcami do granicy z Litwą.

Celem Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. jest stworzenie spójnej sieci dróg krajowych zapewniającej efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju zarówno regionów, jak i całego kraju poprzez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług. Realizacja planowanych w Programie inwestycji pozwoli również zaspokoić oczekiwania mieszkańców związane z bezpieczną i szybką komunikacją.

Foto: GDDKiA

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Piknik Naukowy Szlakiem Gryfików. Fotorelacja