Dzisiaj jest: 10.12.2022, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Drzewa pod tomografem

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Kilkadziesiąt drzew w pasie drogowym przy ul. Spokojnej przechodzi badania profilaktyczne.

Drzewa pod tomografem

Kilkadziesiąt drzew w pasie drogowym przy ul. Spokojnej przechodzi badania profilaktyczne. Za pomocą tomografu wykonywane są bezinwazyjne badania stanu zdrowotnego drzew pod kątem występowania ubytków, zgnilizn i pęknięć wewnętrznych. 

„W naszym mieście występuje ponad 80 procent drzew sędziwych. Oznacza to, że powoli osiągają zmierzch życia biologicznego. Choć są wielkie i okazałe to po badaniu okazuje się, że są chore. Robimy jednak wszystko, żeby pozostały z nami jak najdłużej”- mówi Monika Jarosz-Szczepaniak z ZUK Stargard. Od 2 lat miasto współpracuje z firmą, która przeprowadza ekspertyzy drzewostanu. „Nie są to ludzie przypadkowi. To fachowcy z bardzo dużym doświadczeniem i ogromną wiedzą. Jednym z nich jest profesor Marcin Kubus - wykładowca akademicki” - dodaje.

Szczegółowe badania drzew nie ograniczają się do oceny pnia czy korony.

„Potrzebujemy specjalistycznego sprzętu dzięki, któremu widzimy, jaki jest przekrój drewna, czy w środku są jakieś ubytki i jak wyglądają korzenie” - podkreśla Marcin Kubus. „Najpierw robimy tzw. wstępny odczyt, potem przeprowadzamy szczegółowe analizy. Wiemy już, że kilka z przebadanych drzew przy ul. Spokojnej ma bardzo dużą próchnicę. Oznacza to, że mogą się przełamać. Musimy więc ustalić sposób ich zabezpieczenia. Czasami sugerujemy przycięcie lub poprowadzenie wiązań. Jeśli jednak drzewo stanowi zagrożenie, to należy je usunąć” - mówi. Wycinka następuje po wydaniu odpowiednich decyzji starosty lub konserwatora. 

 

Badania tomografem dźwiękowym znajdują zastosowanie m.in przy badaniu drzewostanu w parkach, na skwerach, zieleńcach, a także w pasach drogowych i w okolicy budynków użyteczności publicznej. Specjalistyczny sprzęt  pozwala precyzyjnie określić stan zdrowotny danego drzewa i tym samym zadecydować o jego losie

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Parada Mikołajów. Galeria