Dzisiaj jest: 18.8.2022, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Netto przenosi się z Motańca do Warszawy. Podatki zasilą stolicę

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Sieć handlowa Netto, która ma siedzibę w Motańcu w gminie Kobylanka poinformowała, że planuje przenieść główne biuro spółki do Warszawy. Teraz podatek CIT zasili stolicę.

Netto przenosi się z Motańca do Warszawy. Podatki zasilą stolicę

Sieć handlowa Netto, która ma siedzibę w Motańcu w gminie Kobylanka poinformowała, że planuje przenieść główne biuro spółki do Warszawy. Teraz podatek CIT zasili stolicę.

W połowie czerwca Hugo Mesqita, CEO Netto Polska poinformował o podjęciu decyzji, że rozbudowa zespołu biura głównego będzie wiązać się z przeniesieniem siedziby Netto do Warszawy. Dotychczasowe biuro w Szczecinie będzie działać jako oddział regionalny. - W ciągu ostatniego roku, po przejęciu niemal 300 sklepów Tesco, Netto Polska powiększyło się do 650 placówek w całym kraju- powiedział Hugo Mesquita. - To doskonały moment na podjęcie działań mających na celu zapewnienie dalszego rozwoju biznesu i rozbudowanie zespołu, którego wsparcia potrzebujemy w dążeniu do dalszego wzrostu- dodał CEO Netto Polska.

Proces przenoszenia siedziby do Warszawy rozpocznie się jesienią, a jego zakończenie planowane jest na wiosnę 2023 roku. Jak informuje sieć, około 20 proc. zespołu administracji pozostanie w obecnej siedzibie w Motańcu. Wszystkie pozostałe zespoły otrzymały propozycję kontynuacji pracy w nowej siedzibie spółki w Warszawie. Warunki zatrudnienia w warszawskim biurze zostaną dostosowane i będą odzwierciedlały rynkowy standard. Pracownicy, którzy z różnych przyczyn nie zdecydują się na przeniesienie do Warszawy, uzyskają wsparcie w poszukiwaniu nowego miejsca pracy.

Przenosiny głównej siedziby z Motańca do Warszawy to cios dla budżetu gminy Kobylanka spowodowany utratą dochodów z tytułu podatku CIT. Jak informuje Małgorzata Dworakowska-Raj ze Szkoły Głównej Handlowej udziały w podatkach centralnych są formą transferu środków finansowych do budżetu jednostek samorządu terytorialnego, a gminy, powiaty i województwa nie mają w zakresie ich kształtowania żadnego władztwa. Kwoty środków finansowych z udziałów w podatkach centralnych otrzymują te jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których podatnik zamieszkuje (PIT), a podmiot gospodarczy posiada siedzibę (CIT).

W ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zapisano, że wysokość udziałów jednostek samorządu terytorialnego z podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 6,71 proc. dla gminy, 1,40 proc. dla powiatu i 14,75 proc. dla województwa. Obroty Netto Polska wynoszą około 6 miliardów złotych, a firma zatrudnia ponad 9000 pracowników w 650 sklepach obsługiwanych przez 5 centrów dystrybucyjnych. W 2020 r. spółka zarobiła 3 950 745 171 zł. Do budżetu państwa wpłaciła 32 761 912 zł podatku CIT. Oznacza to, że po przeniesieniu siedziby do stolicy Gmina Kobylanka straci 2 198 324 zł wpływów do budżetu z tytułu podatku CIT, Powiat Stargardzki- 458 666 zł, a Województwo Zachodniopomorskie- 4 832 382 zł. Kwoty te zasilą budżet Warszawy i Mazowsza.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Wojska Polskiego. Fotorelacja