O powstanie miejsca upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Pomnik stanie w Parku Chrobrego, w okolicy ronda przy ul. Kościuszki i Spokojnej. Warunkiem jego postawienia będzie zdobycie pieniędzy na zagospodarowanie i utrzymanie obiektu oraz jego otoczenia. Miasto ma nadzieję, że środki będą pochodzić z Instytutu Pamięci Narodowej, a także z funduszy środowisk patriotycznych.
Paweł Skubisz, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie stawia Stargard jako wzór do naśladowania dla innych samorządów. - Dekomunizacja przestrzeni publicznej to nasz priorytet- mówi Paweł Skubisz. - Ale są nim również nowe upamiętnienia budowane z myślą o polskich Bohaterach Walk o Niepodległość. Do współpracy zachęcamy lokalne samorządy, dzięki czemu mogą powstać pomniki takie jak budowany w Stargardzie- dodał Dyrektor IPN.
Powstanie pomnika w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych radni uzasadnili szczególnym obowiązkiem instytucji samorządowych w kultywowaniu i upamiętnianiu miejsc pamięci istotnych dla najnowszej historii Polski. Z inicjatywą współpracy na rzecz ochrony pamięci Żołnierzy Wyklętych wystąpiło Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny w Stargardzie. Miejsce upamiętnienia zlokalizowane będzie przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych w części na terenie parku miejskiego im. Stefana Batorego z dojściem od strony ulicy Tadeusza Kościuszki.
Krzysztof Kozłowski, Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w stargardzkiej Radzie Miejskiej uzasadnia, że szereg osób i środowisk zabiegało o to, aby uhonorować niezłomną postawę żołnierzy konspiracji niepodległościowej w walce o wolną i niepodległą Polskę podczas II Wojny Światowej i po wojnie trwającą do 1963 roku. -Stworzenie miejsca upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w przestrzeni publicznej jest jednym ze sposobów oddania sprawiedliwości żołnierzom, którzy byli prześladowani, aresztowani, torturowani oraz ginęli za wolny kraj. Nazwa „Żołnierze Wyklęci" nieformalnie funkcjonuje od 1945 roku, a w 2011 roku Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" - doroczne święto państwowe obchodzone 1 marca- informuje Krzysztof Kozłowski.
W ramach realizacji przedsięwzięcia Miasto udostępni nieruchomość. Dr Paweł Skubisz, szef szczecińskiego oddziału IPN na antenie Radia Szczecin poinformował, że samo założenie pomnika to kamienna stela, obelisk z orłem wzorowanym na orle z czasów II Rzeczypospolitej z napisem "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym" i inskrypcją "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Źródło foto: IPN Szczecin