Dzisiaj jest: 20.9.2021, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Zmiany w ruchu drogowym od 1 czerwca

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Aktualizacja przepisów ruchu drogowego.

Zmiany w ruchu drogowym od 1 czerwca

Już 1 czerwca wchodzi w życie pakiet zmian w prawie o ruchu drogowym. Znika nocne 60 km/h, karana ma być „jazda na zderzak”, no i najważniejsza kwestia – zwiększone zostanie bezpieczeństwo pieszych na przejściach.

To właśnie zmiany dla pieszych są główną przyczyną aktualizacji przepisów. W myśl nowych przepisów, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Pierwszeństwo nad tramwajem będzie miał tylko, gdy już znajdzie się na samych pasach.
Kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych, będą zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności oraz do zmniejszenia prędkości, by móc odpowiednio zareagować na znajdującego się na przejściu lub w jego pobliżu, pieszego. Kierowca będzie musiał umożliwić bezpieczne wejście na przejście dla pieszych.
Piesi mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności na przejściach oraz w trakcie wchodzenia na pasy. Zabronione będzie wejście pieszego tuż przed jadący pojazd – także na przejściu dla pieszych.
Pieszy ma zakaz korzystania z telefonu komórkowego czy innego urządzenia elektronicznego, podczas wchodzenia oraz przechodzenia na przejściu dla pieszych czy przejściu przez torowisko.

Z pozostałych zmian, znika nocne 60 km/h. Od teraz dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym przez całą dobę wynosi 50 km/h (o ile znaki nie informują o innej dopuszczalnej prędkości).

Z kolei na autostradach czy drogach ekspresowych, zabroniona będzie jazda na tzw. zderzak. Wymagane będzie zachowanie odstępu od innego pojazdu wyrażone w metrach, nie mniejszego niż połowa prędkości, z którą się aktualnie poruszamy (przykładowo, jadąc 120 km/h, należy zachować odstęp minimum 60 metrów).

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora - dzień sportowy. GALERIA