Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Kierowco! Wkrótce nowe przepisy drogowe

Dodano: miesiąc temu Autor:

Nadchodzi aktualizacja Kodeksu Drogowego.

Kierowco! Wkrótce nowe przepisy drogowe

Sejm wprowadza zmiany w kodeksie drogowym. Przepisy dotyczyć mają między innymi prędkości obowiązujących w nocy, a także pierwszeństwa pieszych. Nowelizacje wejdą w życie już 1 czerwca.

Zmiany wprowadzone w przepisach mają usprawnić uczestnictwo w ruchu drogowym pieszych i kierowców.

Pierwszym elementem jest zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych. Kampanie o niebezpieczeństwach wynikających z korzystania z urządzeń podczas poruszania się nie wniosły wystarczających rezultatów, w związku z tym rząd postanowił wprowadzić zakaz. Dotyczyć ma on ograniczenia korzystania z telefonów i urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Kolejnym ograniczeniem jest zmniejszenie dozwolonej prędkości jazdy w godzinach nocnych. Dotychczas obowiązujące w terenie zabudowanym prędkości do 50km/h w godzinach 5:00-23:00 i do 60km/h w godzinach 23:00-5:00 zostają ujednolicone do 50km/h przez całą dobę.

Przepisy uwzględniać będą także zasady zachowania szczególnej ostrożności zarówno kierowców jak i pieszych. Kierowcy po zmianach będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz ograniczyć prędkość poruszania się w pobliżu przejścia dla pieszych do takiej, która nie będzie stwarzała niebezpieczeństwa pieszym. Takie nakazy dla kierowców będą stanowić obowiązek kontrolowania przejść oraz terenu obok nich. Z przepisów tych wyłączeni są kierowcy tramwajów.

Obowiązujący pieszych nakaz zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostaje poszerzony o zachowanie szczególnej ostrożności również podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko.

Ostatnią wprowadzoną zmianą jest odległość, jaką kierowcy powinni zachować pomiędzy pojazdami w trakcie poruszania się. Zalecane odległości na drogach szybkiego ruchu i autostradach to: 50 m w przypadku pojazdów poruszających się 100km/h oraz 60m od pojazdu przy prędkości 120km /h. Odległości te nie będą obowiązywać podczas manewru wyprzedzania.

Powyższe nowelizacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, dzięki czemu będą oni mniej narażeni na zagrożenia.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA