Dzisiaj jest: 7.3.2021, imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

Młodzi twórcy komiksu nagrodzeni. Historie zręcznie kreską pisane- do obejrzenia na parterze Starostwa.

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Historię Stargardu barwnie opowiedzianą kreską i dymkiem oglądać można w galerii na parterze Starostwa Powiatowego.

Młodzi twórcy komiksu nagrodzeni. Historie zręcznie kreską pisane- do obejrzenia na parterze Starostwa.

Prace o niezwykłym kunszcie i wysokim poziomie artystycznym zaprezentowali uczestnicy XIV edycji konkursu „Stargard Komiksem Malowany”,  zorganizowanego staraniem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli pod patronatem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej. W konkursie wzięło udział 36 uczniów ze szkół miasta i powiatu stargardzkiego.
 

Wystawy prac pokonkursowych młodych twórców komiksu nie poprzedził tym razem uroczysty wernisaż, w związku z nadal obowiązującymi obostrzeniami stanu epidemii. Była jednak możliwość, aby  z zachowaniem koniecznego dystansu i bezpieczeństwa bezpośrednio nagrodzić autorów  historii, które zdobyły szczególne uznanie komisji konkursowej.

Jurorzy XIV edycji konkursu z uznaniem podkreślają wysoki poziom wszystkich prac. Niektórzy uczestnicy nadesłali w formie komiksu przewodniki po mieście. Doceniając ich twórczy wysiłek, utworzono także odrębną kategorię: „Przewodnik po zabytkach Stargardu”.
 

Wyróżnieni autorzy zostali zaproszeni do siedziby Starostwa Powiatowego, gdzie w sali sesyjnej odebrali nagrody z rąk Jadwigi Roszak, Dyrektor PODN, Jerzego Herneta, Dyrektora Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego oraz Magdaleny Kukulak, Zastępcy Dyrektora Wydziału Oświaty.
 

Jury, któremu przewodniczył Ryszard Baloń w szacownym składzie: Beata Owczarek, Kamila Malak i Irena Zalewska przyznało nagrody i wyróżnienia następującym autorom:

W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzono Aleksandrę   Nyszczuk, uczennicę klasy II Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie, autorkę historii „Stargard, Gryf, rzeka i gwiazda czyli o symbolach miasta.
 

Natomiast w kategorii szkół podstawowych przyznano nagrody:

 • Wiktorii Galance (klasa IV SP 5 w Stargardzie) za komiks: „Pipi w Stargardzie”.

 • Hannie Sołtysik (klasa VI SP 5 Stargard) za historię: „Stargard!! Poszukiwania Białogłowy!! Zaginięcie w Stargardzie”.

 • Aleksandrze Pawlak (klasa VI, SP w Grzędzicach), która ukazała „Piękno Stargardu oczami Gryfa”

 • Wiktorowi Salwinowi (klasa VI SP nr 10 w Stargardzie) za oryginalny pomysł komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek na tropie zabytków”.

Przyznano również wyróżnienia Dawidowi Mieszkańcowi z klasy IV SP 5 w Stargardzie, autorowi komiksu „Tajemnicze łańcuchy Bramy Młyńskiej oraz Julii Pleskacz (klasa IV SP 5 w Stargardzie za komiks „Stargard Miastem Malowany”.

Bogato wygląda też lista wyróżnionych za oryginalnie opracowane przewodniki po mieście w formie komiksu. Wyróżnienia przyznano:

 • Annie Szarłowskie z klasy VI SP 5 w Stargardzie (komiks „Spacer po Stargardzie”);

 • Wiktorowi Podlewskiemu z klasy VI SP 10 w Stargardzie („Szlakami stargardzkich miejsc niezwykłych”);

 • Adzie Mołczan- Kamińskiej z klasy VI SP 10 Stargard („Stargard moje miasto”);

 • Zofii Sekule- także z klasy VI SP 10 („Nasz wielki Stargard”);

 • Martynie Tyczkowskiej, autorce przewodnika „Wycieczka” (również z mocnej reprezentacji kl VI SP 10);

Wyróżnienia przyznano także uczniom  Zespołu Szkół Oświatowych w Chociwlu:

 • Adrianowi Kołodziejczykowi z klasy VI  („Zabytki Stargardu przewodnik komiksowy”);

 • Julii Lubińskiej (klasa VI- „Zabytki Stargardu, przewodnik”);

 • Miłoszowi Pieluszczakowi z klasy VII („Przewodnik turystyczny po mieście Stargard”);

 • Alicji Klimczuk z klasy V („Kubuś Puchatek przewodnikiem po Stargardzie”);

 • Oliwii Kwaśniewskiej (klasa VI), autorce historii „Bobruś znad rzeki Iny”;

 • Aleksandrze Dziakowicz z klasy VII („Pod  Szczęśliwa Gwiazdą”);

 • Wojciechowi Zaklukiewiczowi z klasy VI („zabytki Stargardu”);

 • Maciejowi Widle (klasa VI), autorowi komiksu „Na trasie stargardzkich zabytków”.

Kameralne spotkanie w siedzibie Starostwa, które zakończyło formalnie konkursowe zmagania, dostarczyło natomiast wiele radości nagrodzonym twórcom komiksu. My zaś czekamy z niecierpliwością na antologię historii Stargardu ujęta w ramki komiksu, której wydanie zapowiada PODN, gromadząc nagrodzone prace z kilku poprzednich edycji konkursu.

Na zdjęciu: nagrodzeni uczestnicy konkursu razem z organizatorami przy ekspozycji swoich prac na parterze Starostwa. W galerii znajdziemy uchwycony w obiektywie Dagmary Ładniak moment wręczania nagród, a także fragmenty wyróżnionych i nagrodzonych prac- do obejrzenia bezpośrednio w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza w budynku Starostwa Powiatowego.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
III KONKURS PIOSENKI "Złoty Mikrofon" - wręczanie nagród. Galeria