Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Duże zmiany dla właścicieli pojazdów

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Od soboty, 5 grudnia, obowiązują nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Duże zmiany dla właścicieli pojazdów

Wprowadzają one szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdu.

Najważniejszą informację jest to, że od 4 grudnia nie ma już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się w nim miejsce na pieczątki. Takie rozwiązanie to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów. Nowe przepisy znoszą także obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,50 zł (karta pojazdu- 75 zł i nalepka kontrolna- 18,50 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty nie będzie konieczne, ponieważ wszystkie dane dotyczące pojazdu zawarte będą w centralnej ewidencji pojazdów on-line. Data wejścia tych przepisów to 4 września 2022 r.

Od 4 grudnia istnieje również możliwość rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania. Na wniosek właściciela możliwa będzie rejestracja pojazdu przez starostę właściwego dla miejsca zamieszkania lub czasowej rejestracji pojazdu w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru. Zmieniona ustawa wprowadza także możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Nie trzeba będzie więc ponosić opłaty za wydawane tablice samochodowe (80 zł) oraz nalepkę kontrolną (19,50 zł). O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister ds. cyfryzacji.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało także zapis o możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko rejestracji aut, ale również kierowców. Od 5 grudnia kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Prawo jazdy można mieć też w wersji on-line w smartfonie. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych, a dokładniej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Aby wylegitymować się przed funkcjonariuszem policji trzeba pobrać bezpłatną aplikację mObywatel i aktywować w niej mPrawo jazdy.


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA