To przede wszystkim wilgotne łęgi i tereny wzdłuż Iny. Takie lasy chronią zasoby wód powierzchniowych i są siedliskiem wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Mają również duże walory turystyczne i krajobrazowe.
Podczas sesji Rady Miejskiej radni zgodnie zaopiniowali projekt, zamierzający rozszerzyć powierzchnię lasów ochronnych o te będące w granicach administracyjnych miasta. To tereny w pobliżu dwóch rzek – Iny i Krąpieli oraz drogi S10. W takich lasach wycinka drzew powinna być maksymalnie ograniczona. Ważne jest również zachowanie ekotonów, czyli stref przejściowych między ekosystemami. Obszary objęte ochroną są także atrakcyjnym miejscem rekreacji dla mieszkańców. Dodatkowo dobrze wpływają na krajobraz.
Las ochronny to teren pozaprodukcyjny. Jego głównym zadaniem jest ochrona m.in. gruntów, wód, infrastruktury oraz terenów zamieszkanych przez człowieka i zagrożonych np. powodzią. Lasy wodochronne zabezpieczają także zasoby wód powierzchniowych i podziemnych. Mają wpływ na obieg wody, cyrkulację powietrza, temperaturę i mikroklimat. Zapobiegają też erozji gleby i ułatwiają zachowanie bioróżnorodności, będąc siedliskiem wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Zdjęcie: UM w Stargardzie