Grono 17 młodych twórców uczestniczących w poetyckich zmaganiach, po raz pierwszy nie miało możliwości, by podzielić się bezpośrednio swoim talentem ujętym w słowach i wersach.
Zamiast publicznego występu, oczekiwanego tak bardzo przez laureatów, pozostało poetyckie zmaganie w wirtualnej przestrzeni. Konkursowe jury tym razem zdalnie oceniało prace uczestników konkursu- młodych mieszkańców powiatu stargardzkiego.
Jury w składzie: Danuta Jabłońska - Słowik ze szczecińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Irena Zalewska- doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz Piotr Słomski, redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego” stanęło przed nie lada wyzwaniem oceny nadesłanych utworów. Uwagę przykuwał bowiem ich wysoki poziom, połączony z niezwykłą dojrzałością.
Jurorzy docenili przede wszystkim poetycką różnorodność dzieł młodych twórców. Od wieloznacznej w przekazie, kunsztownej budowy i wyrafinowanej treści „Obietnicy w filharmonii” po wpadające w ucho przesłanie, jak żyć w utworze o jednoznacznym tytule „Pod górkę”. Nie zabrakło też dramatycznych motywów o autodestrukcji, jaką niesie uzależnienie od narkotyków a w ślad za nim myśli samobójcze, obecnych w „Bułce cynamonowej”. W ramach kontrapunktu, uczucie błogości oraz przyjemność, jakiej można doświadczyć obcując z naturą, sławił utwór „Poczuć naturę”…
Dokonawszy trudnego wyboru, komisja konkursowa przyznała wyróżnienie i nagrodę Związku Literatów Polskich, w kategorii klas VII- VIII Mai Mazur, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie, za „Barwę” i wspaniałą prozę poetycką „Moc pamięci”.
W kategorii Szkół Ponadpodstawowych, pierwsze miejsce przyznano Marcie Izak z Zespołu Szkół nr 1, autorce „Sifere”- utworu traktującym o wiecznym niespełnieniu człowieka. Miejsce drugie przypadło Sandrze Bilińskiej, uczennicy Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie za utwór „Niespełnienie”. Z kolei dwa trzecie miejsca przypadły równorzędnie Magdalenie Grodzickiej, autorce „Bułki cynamonowej’ (także ZS nr 1 w Choszcznie) oraz Krzysztofowi Kosmatce ze stargardzkiego Centrum Kształcenia Ustawicznego za utwór „Pod górkę”. Kolejne wyróżnienie przyznano też Alicji Borys z Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie, autorce „Dramatopisarza”.
Nagrodzeni autorzy swoje utwory znajdą na łamach „Dziennika Stargardzkiego”. Z ich bogatą treścią można się również zapoznać na naszej stronie. Razem z organizatorkami turnieju, polonistkami ze stargardzkiej „Budowlanki”- Anną Pietrusewicz, Dorotą Maczek, Margeritą Kujawską i Anetą Słabą zachęcamy gorąco do lektury- zwłaszcza w „samotnym czasie kwarantanny”…
/pliki/powiatstargardzki/pliki/Barwa.pdf
/pliki/powiatstargardzki/pliki/Bu%C5%82ka%20Cynamonowa.pdf
/pliki/powiatstargardzki/pliki/Dramatopisarz.pdf
/pliki/powiatstargardzki/pliki/Empirycznie.pdf
/pliki/powiatstargardzki/pliki/Pod%20g%C3%B3rk%C4%99___%20Kosmatka.pdf