W ten ostatni dzień działania naszej Biblioteki Miejskiej mieszkańcy Stargardu mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych zakątków Książnicy, nawet tych zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających.
Bibliotekę pierwszy raz otwarto w 1946 roku (wtedy jeszcze w innym budynku). Od tamtego czasu stale prowadzone były ręcznie prowadzone kroki wydarzeń ze Stargardu i okolic, z którym zapoznać się można na co dzień. W ciężkich, starannie oprawionych tomiszczach znajdują się wycinki z gazet czy też odautorskie notatki kronikarzy, które zaspokoić mogą nasze pragnienie wiedzy na przeróżne związane z dziejami naszego miasta tematy. Biblioteka posiada także zbiory gazet przedwojennych oraz ulotek z XVII wieku, nie są one jednak dostępne dla odwiedzających ze względu na zły stan.
Pomieszczeniem w bibliotece najczęściej odwiedzanym przez młodych ludzi od zawsze była Czytelnia oraz połączone z nią Informatorium. To ciche i spokojne miejsce sprzyja nauce a przestronne zasoby literatury naukowej z wielu dziedzin pomogły w zadaniach domowych i pracach studenckich już kilku pokoleniom stargardzian. Zbiory stale uaktualniane są w zależności od zmieniających się wymagań uczniów i programu nauczania.
Jak określają to pracownicy, Wypożyczalnia Główna jest jak „supermarket z książkami” gdzie przyjść można wypożyczyć nawet 5 książek w miesiącu ze wszelkich dziedzin zainteresowań. Do czasu wznowienia działaności Biblioteki mieszkańcy mieli możliwość wypożyczenia nawet ponad 20 książek i wiele osób z tej możliwości skorzystało, co wskazuje na utrzymujące wysoki poziom zainteresowanie czytelnictwem w naszym mieście.
Dział Opracowywania i Gromadzenia, zazwyczaj niedostępny dla czytelników, to miejsce przez które przejść musi każda nowa książka trafiająca na karty zasobów Biblioteki. Wszystkie pozycje zanim trafiają na półkę muszą zostać poprawnie oznakowane (otrzymać sygnaturę, numer tomu czy numer inwentarzowy). Każda powieść wpisana musi zostać także do systemy międzynarodowego co pomaga znaleźć daną pozycję niemal we wszystkich państwach świata.
Magazyn czasopism to pomieszczenie mieszczące się na parterze budynku, niżej niż pozostałe pomieszczenia. Są w nim od wielu lat przechowywane miejskie gazety i czasopisma. Najstarsze numery, których magazynowanie zaczęto w 1951 roku, zszywane były i składane w formie wielkich, grubych ksiąg. Całe te zasoby dostępne są dla czytelników chętnych zagłębić się w historię miasta pod kątem różnych dziedzin nauki, sportu czy życia codziennego.
Dzieci i młodzież cieszyć się mogły własnym działem na wyższym piętrze budynku. Miały tam osobne, specjalnie dobrane dla nich zbiory i gotowych do pomocy pracowników. Organizowano tam wiele konkursów, przedstawień czy nawet cykliczny konkurs teatralny dla przedszkolaków.
1 października 2010 otwarto odrębny Dział Pedagogiczny, bazujący na zbiorach Biblioteki Pedagogicznej, która zlikwidowana została w latach 90. na rzecz przeniesienia filii biblioteki do Szczecina. Oprócz ciekawych zbiorów można w tymże dziale znaleźć piękną kolekcję Ex Libris- czyli znaków własnościowych danego egzemplarza książki. Tworzeniem tych ozdobnych, niepowtarzalnych form graficznych na których znaleźć możemy inicjały właściciela czy numer księgozbioru zajmuje się od wielu lat pracownia w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie.
Stale rozwijającymi się zasobami i zwiększającym zainteresowaniem czytelników cieszył się także Dział Multimedialny. Można było tam wypożyczyć filmy, płyty CD, płyty winylowe czy audiobooki dla dzieci i dorosłych. Po remoncie w Bibliotece pojawić ma się nawet specjalne pomieszczenie w którym będzie można odtwarzać płyty analogowe.
Zamknięcie wypożyczalni przy ul. Mieszka I nie oznacza, że fani książek zostaną bez dostępu do zbiorów. Po zamknięciu książki z Książnicy zostaną przeniesione do budynku po Gimnazjum Katolickim przy ul. Wojska Polskiego 3. jeszcze w czerwcu tego roku. Nadal czynne będą filie na os. Letnim przy ul. Pogodnej 16/u/1 oraz na os. Lotnisko przy ul. Tańskiego 6e/9.
Inwestycja remontowa obejmie odtworzenie historycznej linii zabudowy i kompleksową renowację budynków Książnicy Stargardzkiej, a także zagospodarowanie otoczenia biblioteki, przywrócenie rysu zabytkowej Kamienicy Kletzanów oraz doposażenie obiektu w nowoczesny sprzęt i urządzenia.
Po remoncie Książnicy placówka przedstawi mieszkańcom Stargardu zupełnie nową ofertę edukacyjną i rozrywkową. Powstanie m.in. pracownia kreatywności, kilka kół zainteresowań, prowadzone będą także zajęcia z zastosowaniem socjoterapii. W bibliotece prowadzone będą zarówno zajęcia dla dzieci i młodzieży, jak i seniorów.
Remont ma się zakończyć w marcu 2022 roku.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Tymczasowe pożegnanie z Książnicą - Biblioteka Miejska została zamknięta