Dzisiaj jest: 30.5.2020, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Debata w Senacie RP o konieczności zmian w finansowaniu służby zdrowia- z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej

Dodano: 3 miesiące temu

O konieczności oddłużenia szpitali powiatowych oraz zmian w systemie finansowania służby zdrowia,

Debata w Senacie RP o konieczności zmian w finansowaniu służby zdrowia- z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej

debatowano podczas konferencji  w siedzibie Senatu RP, z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i pracowników nauki. W spotkaniu uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska.  Biorący udział w senackiej debacie oczekują od rządu rozwiązań systemowych odnośnie funkcjonowania służby zdrowia, szczególnie po listopadowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zmuszanie samorządów do pokrywania wieloletnich strat i historycznego zadłużenia szpitali jest niezgodne z konstytucją.
 

Uczestnicząc w senackiej debacie, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska reprezentowała również Konwent Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącej. TK w swoim wyroku uznał za sprzeczny z konstytucją przepis ustawy o działalności leczniczej, która nakłada na samorządy obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego prowadzonych przez nie jednostek leczniczych. To problem, z który, zmaga się Powiat Stargardzki oraz  większość samorządów powiatowych, odpowiadających własnym budżetem za długi  szpitali. TK dał Sejmowi 18 miesięcy od chwili wyroku na znowelizowanie niekonstytucyjnych przepisów.
 

Podczas konferencji w Senacie samorządowcy podkreślali, że powiatom, które są organami prowadzącymi dla szpitali, już brakuje pieniędzy w budżetach na inne cele. Tymczasem historyczne długi stale rosną. Uczestnicy debaty w Senacie byli zgodni co do tego, że nie chodzi jedynie o kwestię rozwiązania problemu finansowego odciążenia samorządów, lecz przede wszystkim zmianę systemu finansowania służby zdrowia na bardziej efektywny.
 

Uczestnicy dyskusji w Senacie podkreślali, że funkcjonujący obecnie system jest niewydolny i na granicy załamania. Wskazywali na potrzebę tworzenia nowej strategii oraz szerszych zmian, skupiających się nie tylko na podnoszeniu płac lekarzy. Jednak przede wszystkim najpilniejszym rozwiązaniem pozostaje kwestia oddłużenia szpitali powiatowych. Samorządowcy przypominali też o społecznym wymiarze odpowiedzialności, jaka na nich ciąży, kiedy zmuszeni są do podjęcia decyzji o ograniczeniu działalności jednostek leczniczych z powodów finansowych.
 

Powiat Stargardzki z własnego budżetu pokrywa dług SPWZOZ od 2016 r., zaciągając m.in. kredyt na ten cel. Szacunkowa kwota zadłużenia szpitala w Stargardzie za lata  2015- 2018,  wynosi blisko 16,5 mln zł.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rafał Trzaskowski w Stargardzie. Photos by Jan Rybaczuk